LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Elon Musk bëhet njeriu më i pasur në botë

8 Janar 2021, 10:38, Tech CNA
Elon Musk bëhet njeriu më i pasur në botë

Elon Musk është bërë personi më i pasur në botë, pasi vlera e tij neto kaloi 185 miliardë dollarë. Sipërmarrësi i Tesla dhe SpaceX u rendit në vendin e parë pasi çmimi i aksioneve të Tesla u rrit të enjten.Ai e zë vendin e parë nga themeluesi i Amazon Jeff Bezos, i cili e kishte mbajtur atë që nga viti 2017.

Kompania e makinave elektrike të Z. Musk Tesla është rritur në vlerë këtë vit dhe arriti një vlerë tregu prej 700 miliardë dollarë (516 miliardë funte) për herë të parë të mërkurën.

Kjo e bën kompaninë e makinave me vlerë më shumë se Toyota, Volkswagen, Hyundai, GM dhe Ford së bashku.

“Rreth gjysma e parave të mia ka për qëllim të ndihmojë problemet në Tokë, dhe gjysma për të ndihmuar krijimin e një qyteti të vetë-mbajtur në Mars për të siguruar vazhdimin e jetës (të të gjitha specieve) në rast se Toka goditet nga një meteor si dinosaurët ose WW3 ndodh dhe ne shkatërrojmë vetveten “, është shprehur ai në një deklaratë të bërë më parë në Twitter./ CNA.al

Lajmet e fundit nga