LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

WhatsApp “detyron” përdoruesit të ndajnë të dhënat me Facebook

8 Janar 2021, 10:53, Tech CNA
WhatsApp “detyron” përdoruesit të ndajnë të

WhatsApp po i detyron përdoruesit të bien dakord për ndarjen e informacionit me Facebook nëse duan të vazhdojnë të përdorin shërbimin.

Kompania paralajmëron përdoruesit në një njoftim pop-up se ata “duhet të pranojnë këto azhurnime për të vazhduar përdorimin e WhatsApp” ose të fshijnë llogaritë e tyre.

Por Facebook, i cili zotëron WhatsApp, tha se përdoruesit evropianë dhe britanikë nuk do të shohin të njëjtat ndryshime në ndarjen e të dhënave, megjithëse ata do të duhet të pranojnë kushte të reja.

Përjashtimi është mirëpritur nga disa si një fitore për rregullatorët e privatësisë të BE-së.Afati i fundit në të dy rajonet për të pranuar ndryshimin është 8 shkurt, pas së cilës “do të duhet të pranoni këto azhurnime për të vazhduar përdorimin e WhatsApp”, tha kompania në alarmin e hapur për përdoruesit.

Një pjesë e politikës ndërkombëtare të privatësisë është hequr, e cila më parë i linte njerëzit të zgjedhin të ndanin informacionin personal me Facebook për 30 ditët e para pas ndryshimeve të drejtpërdrejta.Në vend të kësaj, alarmi i fundit i vë përdoruesit në qendrën e saj të ndihmës në internet “nëse preferoni të fshini llogarinë tuaj”.

Ky veprim ka shtyrë disa njerëz në internet përfshirë Tesla dhe themeluesin e SpaceX Elon Musk për të bërë thirrje që përdoruesit të kalojnë në shërbime të tjera më shumë të fokusuara në privatësi të mesazheve si Signal dhe Telegram./ CNA.al

Marrë nga BBC

Lajmet e fundit nga