LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Si të lexoni mesazhet në WhatsApp pa e kuptuar dërguesi/ Ja truku i thjeshtë

10 Janar 2021, 14:07, Tech CNA
Si të lexoni mesazhet në WhatsApp pa e kuptuar dërguesi/ Ja truku

Nëse keni dashur ndonjëherë të lexoni një mesazh në WhatsApp pa e ditur dërguesi, jeni me fat. Një truk i thjeshtë në iPhone ju lejon të shikoni tekstet tuaja ndërsa shmangni këpushat e tmerrshme blu të aplikacionit. Normalisht kur lexoni një tekst, shenjat blu shfaqen për dërguesin por përdoruesit e iPhone mund të lexojnë mesazhe lirshëm pa i hapur fare ato.

Shumica e njerëzve që përpiqen të shmangin “leximin e mesazheve” thjesht përdorin metodën Airplane Mode, e cila mbyll të dhënat kështu që WhatsApp i dërguesit nuk do të dijë që keni lexuar një tekst. Por kjo metodë nuk është e shkëlqyeshme, sepse sapo të fikni Modalitetin e Aeroplanit shfaqen shigjetat blu do të thotë që ju duhet të qëndroni jashtë linje.

Ju gjithashtu mund të çaktivizoni tërësisht leximin e mesazheve, por atëherë nuk do t’i shihni nga përdoruesit e tjerë, gjë që është zhgënjyese. Sidoqoftë, The Sun ka zbuluar një metodë që funksionon edhe më mirë se të dyja këto truke dhe nuk kërkon ndonjë ndryshim të cilësimit. Disa modele të vjetra të iPhone vijnë me një veçori pak të njohur të quajtur 3D Touch.

Ekrani ka një shtresë shtesë të ndjeshmërisë në prekje, kështu që duke shtypur fort ekranin, mund të paraqisni mundësi të reja. Nëse trokitni një herë në një bisedë WhatsApp, do të futeni drejtpërdrejt në mesazhe. Por nëse shtypni fort dhe mbani bisedën WhatsApp, do të merrni një pamje para ekranit të plotë të asaj që gjendet brenda.Kjo ju lejon të lexoni rreth një duzinë mesazhesh të fundit të dërguara në këtë bisedë pa shkaktuar tik-takat blu të WhatsApp.

Por kini kujdes nëse shtypni shumë, do të futeni direkt në dritaren e plotë të bisedës dhe shenjat blu do të shfaqen për dërguesin.Pasi të keni mbaruar, thjesht lëshoni dhe do të ktheheni në dritaren kryesore të bisedës.Mjerisht kjo funksionon vetëm në modele specifike të iPhone modelet e mëposhtme të iPhone mbështesin 3D Touch:

iPhone 6s

iPhone 7

iPhone 7 Plus

iPhone 8

iPhone 8 Plus

iPhone X

iPhone XS

iPhone XS Max. / CNA.al

Lajmet e fundit nga