LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çfarë është “Sinjali?”/ Të gjithë po e ndërrojnë WhatsApp-in për këtë aplikacion

9 Janar 2021, 13:47, Tech CNA
Çfarë është “Sinjali?”/ Të gjithë po

WHATSAPP është përballur me reagime të ashpra pasi ka prezantuar ligje të reja të privatësisë që mund të rezultojnë në çaktivizimin e llogarisë suaj nëse nuk klikoni dakord.

Polemikat kanë shpëthyer  dhe disa njerëz tani po kalojnë në aplikacionin rival Signal. Aplikacioni i enkriptuar i mesazheve Signal thuhet se ka parë një rritje të regjistrimeve pasi një popup i fundit i WhatsApp informoi përdoruesit për rregullat e reja të privatësisë.

Rregullat e lajmeve zbatohen për të gjithë përdoruesit, por njerëzit jashtë MB dhe BE gjithashtu do të duhet të bien dakord për më shumë ndarje të të dhënave me Facebook.

Nëse përdoruesit e prekur nuk pranojnë kushtet e reja të privatësisë, ata do të humbasin hyrjen në llogarinë e tyre WhatsApp nga 8 shkurt. Shumë njerëz kanë parë tashmë popup-in e ri të termave WhatsApp dhe klikuan ‘dakord’ pa lexuar plotësisht kushtet.

Mbretëria e Bashkuar dhe BE nuk shfaqin ndryshimet në ndarjen e të dhënave në Facebook. Të dhënat personale që disa përdorues do të duhet të bien dakord të ndajnë me gjigantin e teknologjisë përfshin numrin e tyre të telefonit.

Edhe miliarderi Elon Musk ka postuar në Twitter për t’u thënë njerëzve të përdorin Signal. Kjo mendohet të ketë inkurajuar një valë të madhe të regjistrimeve. Sinjali kohët e fundit shkroi në Twitter: “Kodet e verifikimit janë vonuar aktualisht në disa ofrues sepse kaq shumë njerëz të rinj po përpiqen të bashkohen me Signal tani (ne mezi mund të regjistrojmë eksitimin tonë)./ CNA.al

Lajmet e fundit nga