LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Parler fshihet nga interneti/ Amazon e lë pa mbështetje

11 Janar 2021, 14:43, Tech CNA
Parler fshihet nga interneti/ Amazon e lë pa mbështetje

Parler është fshirë nga internti pasi Amazon tërhoqi mbështetjen për të ashtuquajturin rrjetin e saj shoqëror “fjala e lirë”.

Platforma ishte mbështetur në shërbimin kompjuterik të reve të Amazon Web Services (AWS) të gjigandit të teknologjisë për të siguruar alternativën e saj ndaj Tëitter.

Amazon ndërmori veprimin pasi gjeti dhjetëra postime në shërbim për të cilat tha se inkurajonin dhunën. Google dhe Apple tashmë kishin hequr Parler nga dyqanet e tyre të aplikacioneve në fund të javës së kaluar duke thënë se nuk kishte arritur të përmbushte kërkesat e tyre për moderimin e përmbajtjes.

Sidoqoftë, ai ende ishte i arritshëm përmes internetit megjithëse vizitorët ishin ankuar se nuk ishin në gjendje të krijonin llogari të reja gjatë fundjavës, pa të cilat nuk ishte e mundur të shihej përmbajtja e saj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga