LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përdoruesit e WhatsApp "dynden" në platformat rivale

12 Janar 2021, 15:11, Tech CNA
Përdoruesit e WhatsApp "dynden" në platformat rivale

Platformat e mesazheve Signal dhe Telegram, kanë parë një rritje të madhe të shkarkimeve në të gjithë botën pas një ndryshimi të diskutueshëm në termat dhe kushtet e WhatsApp.

WhatsApp u ka thënë dy miliardë përdoruesve të saj se ata duhet ta lejojnë atë të ndajë të dhëna me kompaninë e saj mëmë Facebook nëse ata dëshirojnë të vazhdojnë ta përdorin atë. Ndryshimi nuk vlen për përdoruesit në MB dhe Evropë. Sidoqoftë, njoftimi u është dërguar të gjithëve. Të gjithë përdoruesit e WhatsApp nuk do të jenë në gjendje të vazhdojnë me shërbimin nëse nuk pranojnë kushtet e reja deri më 8 shkurt.

Telegrami dhe Signal gjithashtu ofrojnë shërbime të mesazheve të koduara të përdorura falas.Sipas të dhënave nga firma analitike Sensor Tower, Signal u shkarkua globalisht 246,000 herë në javë para se ËhatsApp të njoftojë ndryshimin në 4 Janar, dhe 8.8 milion herë javën pas.

Kjo përfshinte rritje të mëdha në Indi, ku shkarkimet shkuan nga 12,000 në 2,7 milion, MB (nga 7,400 në 191,000) dhe SH.B.A. (63,000 në 1,1 milion).Në një seri tweets, Signal tha se disa njerëz po raportonin çështje me krijimin e grupeve dhe vonesat në kodet e verifikimit që mbërrinin për shkak të zgjerimit të shpejtë, por se po zgjidhte problemet.

“Serverat tanë të rinj janë gati t’ju shërbejnë”, tha ajo më 10 janar. Telegrami ka dalë edhe më i popullarizuar, me shkarkimet që lulëzojnë globalisht nga 6.5 milion për javën që fillon më 28 Dhjetor në 11 milion gjatë javës në vijim.Në Mbretërinë e Bashkuar, shkarkimet shkuan nga 47,000 në 101,000. Dhe në SH.B.A. ata kaluan nga 272,000 në 671,000.

Gjatë së njëjtës periudhë, shkarkimet globale të WhatsApp u tkurrën nga 11.3 milion në 9.2 milion.Sidoqoftë, një vëzhgues i industrisë tha që ai nuk mendonte se kjo paraqiste domosdoshmërisht një problem të madh për WhatsApp, i cili është shkarkuar 5.6 miliardë herë që nga fillimi i tij në 2014. WhatsApp ka thënë se të dhënat që do të ndajë me kompaninë e saj mëmë nuk do të përfshijnë mesazhe, grupe ose regjistrime thirrjesh. Sidoqoftë, do të përfshijë:

-Numrin e telefonit dhe informacionin tjetër të dhënë gjatë regjistrimit (siç është emri)

-Informacion në lidhje me telefonin e përdoruesit, duke përfshirë markën, modelin dhe kompaninë mobile

-Adresat e protokollit të internetit (IP), të cilat tregojnë vendndodhjen e lidhjeve të internetit të një përdoruesi

-Çdo pagesë dhe transaksion financiar i bërë përmes WhatsApp

Ajo tha se politikat e saj ishin në përputhje me ligjet “e zbatueshme” të privatësisë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga