LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Pesë vitet e Visho Ajazi Likës në krye të SHISH

30 Tetor 2017, 13:48, Aktualitet CNA

Kreu i SHISH, Visho Lika ka drejtuar për 5 vjet institucionin më të rëndësishëm të spiunazhit që kur në vitin 2012 u emërua nga Sali Berisha.

Por nëse bëjmë një një bilanc të detyrës së tij, ajo është e mbërthyer me të papritura dhe skandale siç ishte ai i përgjimeve.

Pasi Ilir Meta u bashkua me Edi Ramën në 2013 dhe ata fituan zgjedhjet, Komision i Sigurisë zbuloi se Visho Lika ishte urdhëruar nga Sali Berisha që të niste përgjimin. U zbulua se një numër i madh politikanësh dhe 25 deputetë të mazhorancës ishin përgjuar mes tyre edhe Edi Rama dhe Ilir Meta. Po ashtu edhe Saimir Tahiri, Erion Veliaj, Vangjel Dule, Tom Doshi, Ben Blushi, Taulant Balla etj.Ndërsa në PD, veç Lulzim Bashës, të përgjuar figuronin edhe Astrit Patozi, Ilir Rusmali dhe Sokol Olldashi.
Pas këtij skandali Komisioni i Sigurisë, ngriti një komision hetimor, por nuk u arrit në asnjë konkluzion.

Në vitin 2014, Visho Ajazi Likës i shpërtheu një tjëtër skandal. Ai u thirr në Komisionin e Sigurisë për të raportuar, por doli se i kishte skaduar certifikata e sigurisë. Rezultoi se kreu i SHISH kishte gjashtë muaj që nuk kishte certifikatë sigurie sikundër përcakton ligji në rastet e zotërimit të dokumenteve që konsiderohen si sekret shtetëror.

Pas marrjes së detyrës, Visho u akuzua gjithashtu se e mbushi institucionin me agjentë të ish-SHIK të Bashkim Gazidedes. Gjatë një raportimi në prill të 2014 në Komisionin e Sigurisë, ai pranoi se shumica e të rekrutuarve në Shërbimin Informativ Shtetëror kanë qenë pjesë e SHIK të ?97, disa prej të cilëve kanë zbatuar skenarin e terrorit të Sali Berishës, duke rrahur, masakruar, torturuar dhe zhdukur kundërshtarët politikë.

Lajmet e fundit nga