LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zgjerohet skandali me tenderat/Një tjetër bashki e përfshirë

15 Gusht 2017, 11:14, Aktualitet CNA

Skandali me tenderat ka prekur dhe Bashkinë e Vorës. Pas skandalit të raportuar një ditë më parë nga CityNews në Bashkinë e Fierit dhe të Himraës, st iu sjellim një tjetër rast korruptiv.

Bashkia e Vorës, ashtu si dhe dy bashkitë e sipërpërmendura, ka dhënë tender në mënyrë korrutive dhe të dyshimtë për rikonstruksionin e shkollave dhe kopshteve.

Tenderi në Bashkinë Vorë jepet me rreth 99.9% të vlerës dhe fitues shpallet ofertuesi i vetëm në garë.
Pra, edhe në këtë rast ka humbur koncepti i garës, edhe pse tenderat në fakt bëhen që të ketë shumë operatorë.

Gjithashtu, faktet tregojnë qartë se nga tenderat e dhënë institucionet shqiptare nuk kursejnë asgjë, ose kursejnë shuma qesharake, nga paratë e taksapaguesve./CityNews

Lajmet e fundit nga