LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Foto- Gazetari “zbulon” 3 shpikjet shqiptare/Praktike, por të rrezikshme

15 Gusht 2017, 10:39, Aktualitet CNA

Gazetari i ?Zërit të Amerikës?, Ilir Ikonomi, është rikthyer shumë pas në kohë, duke sjellë në kujtesë tri shpikje shqiptare.

Në rrjetet sociale, gazetari Ikonomi flet për 3 shpikje shqiptare të viteve 1919-20, duke i cilësuar ato praktike, por të rrezikshme.

Bëhet fjalë për ?trenin? me kuaj, urën mbi Shkumbin dhe karuzelin prej druri.

Statusi i plotë i gazetarit:

Tre shpikje shqiptare, praktike por të rrezikshme, në vitet 1919-20
1. “Tren” me kuaj që rrëshqet mbi shinat e dekovilit të braktisur nga austriakët në rrugën Durrës-Tiranë.
2. Urë mbi Shkumbin e periudhës osmane, por e përshtatur me një platformë druri dhe parmakë për transportin e motorizuar të ushtrive të huaja gjatë Luftës së Parë Botërore.
3. Karuzel prej druri në Elbasan. Në foto janë infermieret dhe një oficer i Kryqit të Kuq Amerikan për të parë lodrën e çuditshme prej druri./CityNews

Lajmet e fundit nga