LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Monologu i Lul Kamerierit

15 Gusht 2017, 07:56, Aktualitet CNA

Nuk e kuptoj pse janë kaq të zhgënjyer nga unë, çfare presin nga unë, kur unë kam që në moshën 17 vjeç që vetëm punën e kamerierit kam bërë, asgjë tjetër. Që nga ajo kohë dhe deri më sot, për 26 vjet, unë nuk kam bërë asgjë tjetër veç punën e kamerierit. Kur shkova me studime në Holandë, në 1993, unë punova kamerier part time në mensën e universitetit, për të fituar ca para më tepër se Aurela kishte shumë shpenzime. Ajo më merrte para dhe nga bursa ime e nuk i mjaftonin pa llogaritur të sajat. Prandaj më tha ?Luli fillo prapë të punoshë si kamerier.?

Por në këtë punë fitoja shumë në atë kohë, pasi në Holandë nuk ishin legalizuar akoma drogat e lehta dhe kamerierët qenë shpërndarësit kryesorë të tyre në universitet. Pas përfundimit të Universitetit një mik i një profesori tim holandez më mori në punë në grupin e ekspertëve të Gjykatës së Hagës për krimet e luftës në ish-Jugosllavi. Në fakt unë edhe atje punën e kamerierit kam bërë, sepse u shërbeja në dhomat e hoteleve duke mbushur gotat dhe lëvizur pjatat pasi ata në këto dreke dhe darka ku bëheshin biseda të rëndësishme për probleme pune, nuk donin të kishin përreth kamerierë vendas. Në përfundim të punës së tyre mua më jepnin të firmosja shkresa në sajë të të cilave merrja rrogën. Një ditë doli se unë kisha firmosur mbledhjen e provave kundër komandantëve të UÇK-së.Por unë vetëm punën e kamerierit kam bërë.

Edhe me Argitën dhe Abin zura miqësi duke bërë punën e kamerierit të tyre personal të drekat dhe darkat e shoqërisë sonë në Kosovë. ?Ti Luli je kamerieri më i mirë që kam njohur, ke talent për këtë punë thoshte Argita.?

Edhe me Doktor Berishën punën e kamerierit kam bërë. Në takimet me të, në takimet tona me të huajt, unë nuk i lija kamerierët të shërbenin, e bëja vetë punën e tyre. Se siç dihet kamerierët janë edhe spiunë. Ata vendosin përgjues. Më thanë më vonë se paskam firmosur kontratën me Bechtelin për rrugën e kombit pa projekt, pa preventiv për koston e saj. Tani mua më thanë të firmos diçka ç? është e vërteta, por unë punën e kamerierit isha duke bërë, edhe pse isha ministër.

?Lul leri ato shishe me ujë dhe hidh firmën këtu,? më tha Doktor Berisha. Dhe unë bëra siç më tha ai.
Më patë në tarracën e Kryeministrisë në 21 janar 2011? Menduat se dola si Ministër i Brendshëm për të kërcënuar protestuesit. Jo aspak. Nuk e vutë re që megjithëse ishte janar, unë isha me këmishë të bardhë, me mëngët e përveshura, pra me veshje kamerieri? Unë po u shërbeja gardistëve pije dhe sanduiçe, për t? u ngritur moralin. Tani ju do të thoni se u vranë katër vetë atë ditë. Krisma ç? është e vërteta ka pasur dhe unë i dëgjova, madje kur nisën krismat mua më ra tabakaja nga dora. Ç? është e vërteta këtë radhë nuk më kërkuan të hedh ndonjë firmë.

Unë isha mësuar të hidhja firma kështu që në fund të ditës kur do të largoheshim dhe po flitej për katër të vrarë në media, unë i thashë Doktor Berishës:

?Duhet të hedh ndonjë firmë unë Doktor??
Doktori më pa me çudi, ndërsa komandanti i Gardës më tha:
Shko mor gomar në shtëpi se këto punë nuk kanë nevojë për firmën tënde.
Ai ishte vartësi im, por mua më erdhi mirë ç? është e vërteta që këtë herë nuk më kërkuan firmë.
Erdhën pastaj zgjedhjet për bashkinë e Tiranës dhe mua Doktori më prezantoi një grup njerëzish që i quajti ata që e nxjerrin rezultatin të sigurt fitore për mua.

?Respektoji? më tha Doktori.
Dhe unë për t? i respektuar bëra punën e kamerierit me ta ato ditë. U kënaqën shumë. E nxorrën rezultatin fitore me dhjetë vota për mua.
?Kam ndonjë firmë për të hedhur unë?, thashë.
?Po ikë o gomar, se nuk na duhet firma jote?, më tha ai që fliste vazhdimisht në telefon me Doktorin.
Atë më pas ma dërgoi Shkëlzeni në Bashki që të fillonte punë si drejtor me rëndësi, por unë nuk i mbajta inat, madje e përshëndesja i pari sa herë e takoja.

Erdhi dita që Doktori të jepte dorëheqjen si kryetar i partisë. Më thirri mua dhe më tha: ?Lul ti do të bëhesh kryetar i partisë pas meje me 90% të votave.?
?Kush më jep mua kaq vota Doktor,? i thashë unë.

?Kjo është puna jonë,? tha Doktori dhe më tregoi atë tipin që nxorri rezultatin në bashki fitore me dhjetë vota për mua. Unë e përshëndeta si të ishte shefi im.
?Ki parasysh, respektoje këtë zotërinë dhe ekipin e tij,? më tha Doktori.
Nuk kishte nevojë të ma thoshte përsëri. Unë i respektova duke bërë punën e kamerierit për ta dhe u kënaqën shumë.

E nxorrën rezultatin 88% sipas porosisë së Doktorit, që të le shteg për të qënë në rritje më vonë.
Më thanë të hy në çadër dhe unë atje bëra punën e kamerierit. Më thanë të takohem me Edi Ramën dhe ta respektoj dhe unë bëra punën e kamerierit me të dhe me të dërguarin amerikan Hoyt Brian Jee. Këtë radhë më kërkuan një firmë dhe unë e hodha.

Më thanë se për këtë arsye humbëm më thellë zgjedhjet parlamentare. Nuk e di, Doktori më tha që të mos e hedh firmën kur erdhi Mekallisteri i Merkelit, dhe më tha ta hedh firmën kur erdhi amerikani. Me Mekallisterin nuk e bëra as punën e kamerierit se kështu më tha Doktori.

Tani të gjithë më janë vërsulur dhe më thonë se e kam fajin unë që po shpërbëhet partia, se e kam lënë partinë në dorë të kunatit. Por unë jam vetëm një kamerier me fat, çfarë prisni nga unë. Kunati im e njeh politikën më shumë se unë./CityNews

Lajmet e fundit nga