LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjekmarkaj “tallet” me Bashën/Bir i denjë i klasës punëtore

15 Gusht 2017, 09:13, Aktualitet CNA

Analisti Agron Gjekmarkaj i është rikthyer sërish situatës së krijuar në Partinë Demokratike. Në një analizë për ?Panorama?, Gjekmarkaj prek edhe debatin e madh të listës Basha, një ndër faktorët kryesorë të humbjes katastrofike në zgjedhjet e 25 qershorit.

Në listë mungonin disa nga figurat më të rëndësishme dhe me peshë në PD, mes të cilave edhe ish-kryeparlamentarja dhe ish-deputetja Jozefina Topalli. Analisti Gjekmarkaj shkruan se Topalli u largua nga Basha, duke e quajtur këtë të fundit me ironi bir të denjë të klasës punëtore.

?Liderët e kohës na shpjegonin se si huri ka dalë nga xheneti dhe sa i nevojshëm është në një demokraci rishtare në sintoni me fjalorin e ri që kërkonte gjeopolitika pas anëtarësimit në Konferencën Islamike bashkë me synetllëkun.

Përfaqësuesit e kësaj shtrese me mbiemra Toto, Dosti, Vrioni, butka, Kalakula etj. gradualisht u dëbuan. Si shenjë diplomatike, mbeti Arbnori e më vonë Topalli, e cila u largua nga Basha, ky bir i denjë i klasës punëtore dhe u quajt bllokmene prej tij. Sot Partia e re Demokratike as që e ndien nevojë t?i përfaqësojë ata aspak. Rasti Topalli dhe Alizoti bërtasin gjithë ditën me të madhe. Ajo (PD e re) më e detyruar ndihet ndaj bijve dhe nipërve të diktaturës?, shkruan analisti Gjekmarkaj./CityNews

Lajmet e fundit nga