LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama flet për gazetën serbe/E ndjej dhimbjen e Vuçiç, zgjidhja për Kosovën

15 Gusht 2017, 08:21, Aktualitet CNA

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë për gazetën serbe ?Blic?, ku ndër të tjera ka folur dhe për marrëdhëniet mes Serbisë dhe Kosovës. Rama tha se e ndien dhimbjen e Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, për njohjen e pavarësisë së Kosovës.

?E ndjej dhembjen dhe vendosmërinë e Vucic për të zgjidhur problemin e Kosovës. Iniciativa e Vucic për nisjen e dialogut të brendshëm për Kosovën është një akt i lidershipit me të cilin ai shpalosi një vizion kurajoz për të ardhmen e Kosovës dhe Serbisë. Kam respekt për iniciativën e tij që të ballafaqohet me të kaluarën në mënyrë frontale dhe jokonvencionale?, u shpreh kreu i qeverisë shqiptare.

Por cila është zgjidhja më e mirë sipas Ramës për Kosovën? ?Njohja e plotë e Republikës së Kosovës nga Serbia! Por, e di se kjo është më e lehtë të thuhet sesa të bëhet. Prandaj, aktualisht zgjidhja është që të punojmë fuqishëm së bashku?./CityNews

Lajmet e fundit nga