LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Skandali i radhës në KLSH/Tender me 99.9% të vlerës

15 Gusht 2017, 09:41, Aktualitet CNA

CityNews ka zbardhur skandalin e një tjetër institucioni të lartë me dhënien e tenderave. Një ditë më parë, CityNews solli disa raste korruptive me tenderat në institucione të larta, siç ishte Bashkia e Fierit apo ajo e Himarës, si dhe institucione të tjera.

Në këto institucione, por edhe në shumë të tjera, tenderat jepen me 100% ose 99% të vlerës dhe kanë një ofertues të vetëm, apo ka dhe nga ato raste kur zgjidhet fitues ofertuesi më i shtrenjtë.

Skandali kap majat, kur një situatë e tillë korruptive dhe e dyshimtë shfaqet edhe tek institucioni që kontrollon tenderat. Bëhet fjalë për Kontrollin e Lartë të Shtetit, i cili ka dhënë së fundi një tender me 99.9% të vlerës.

Pra, edhe KLSH, që ka si detyrë të kontrollojë tenderat, jep vetë një të tillë, duke kursyer një shumë qesharake nga paratë e taksapaguesve./CityNews

Zbardhet skandali i një tjetër bashkie/Pas Fierit, edhe Himara korrupsion me tenderat

Skandal në KESH/Shikoni si jepet tenderi, nuk ekziston gara

Tender pa garë dhe me 100% të vlerës/Skandali ndodh në Lushnjë

Skandali me tenderin në Bashkinë e Fierit/Zgjidhet ofertuesi më i shtrenjtë

Lajmet e fundit nga