LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Do të sfidojë Ramën në 2025?/ Kandidati i ri për kryeministër i Shqipërisë

11 Nëntor 2023, 14:58, Satire Politike CNA
Do të sfidojë Ramën në 2025?/ Kandidati i ri për
Martin Shkreli

Martin Shkreli, i cili njihet si shqiptari më i urryer në botë dhe ka shprehur dëshirën dhe ambicien e tij për tu bërë kryeministër i Shqipërisë.

Këtë e shohim në një postim në rrjetet sociale që është bërë viral.

Do të sfidojë Ramën në 2025?/ Kandidati i ri për

Kështu Rama duket se do të ketë përballë një kundërshtar shumë të “forte” përballë në zgjedhjet e 2025.

Shkreli përveçse njihet si shqiptari më i urryer në botë njihet dhe si personi që shkaktoi zemërim pas kritikave për manipulimin e çmimit të një ilaçi për sidën, vepër e cila e çoi në prangat e FBI.

Arrestimi tij u bë në vitin 2015,  pas një hetimi federal që përfshinte një fond investimesh dhe një kompani farmaceutike që ai drejtonte më parë.

Shkreli u arrestua në Manhattan dhe arrestimi u konfirmua nga zëdhënësja e FBI-së, Kelly Langmesser.

Në atë kohë kompania Turing ngjalli polemika, pas lajmit se ajo kishte ngritur çmimin e ilaçit Daraprim në 750 dollarë për tabletë nga 13,5 që ishte më parë.

Biznesmeni shqiptar Martin Shkreli doli nga burgu pasi pagoi një garanci prek 5 milionë dollarësh, dhe si rrjedhojë dha dhe dorëheqjen nga posti i drejtorit të kompanisë farmaceutike, Turing.

Dorëheqja e tij ndodhi pas arrestimit nga FBI për akuzën e shkeljeve fiskale./ CNA

Lajmet e fundit nga