LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ministri i koqeve të rrushit qahet për fermerët

7 Tetor 2023, 14:34, Satire Politike CNA
Ministri i koqeve të rrushit qahet për fermerët
Lulzim Basha

Pasi i prishi vreshtin e rrushit fermerit, ministri i koqeve të rrushit si për të justifikuar dëmin që bëri, në rrjetet e tij sociale ka folur për vuajtjet e fermerëve, për rritjen e çmimeve dhe mungesën e mbështetjes për këtë kategori .

Sipas ministrit të koqeve të rrushit, vendimi i Brukselit për pezullimin e granteve të programit IPARD tregon makutërinë e qeverisë, e cila abuzon me fondet dhe si rrjedhojë lë në mëshirë të fatit fermerët e këtij vendi.

Ministri i koqeve të rrushit me vila luksoze, thotë se qeveria favorizon klinetët që me fondet e BE-së ndërtojnë restorante e vila në komplekse luksoze.

Kështu ai me pozicionin e ri në qeveri si ministër i koqeve tw rrushit zotohet se do të bëjë një luftë të pakompromis ndaj korrupsionit dhe do t’i japë fund pandëshkueshmërisë në nivelet e larta politikë.

Gjithashtu siguron se nëse luftohen korrupsioni dhe pandëshkueshmëria do të garantohet ndryshimi që presin shqiptarët.

Fermerët shqiptarë vazhdojnë të vuajnë nga mungesa e vëmendjes së qeverisë. Rritja e çmimeve dhe mungesa e mbështetjes i ka bërë ata të dalin me humbje dhe shpesh herë prodhimet e tyre të kalben.

Vendimi i Brukselit për pezullimin e granteve të programit IPARD tregon makutërinë e kësaj qeverie, që abuzon edhe me fondet e BE-së, duke lënë në mëshirë të fatit fermerët e ndershëm të këtij vendi, për të favorizuar klientët e zakonshëm që më këto fonde ndërtojnë restorante e vila në komplekset luksoze. Lufta e pakompromis ndaj korrupsionit dhe fundi i pandëshkueshmërisë në nivelet e larta të politikës, janë prioritete të Partisë Demokratike, arritja e të cilave garanton ndryshimin që shqiptarët presin, mbështetje për bujqësinë dhe zhvillim ekonomik”, shkruan ministri i koqeve të rrushit, Luli Basha./ CNA

 

Lajmet e fundit nga