LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Takimi me ekspertë e diplomatë/ Berisha “shuplakë” Ramës, tregon “planet” me Vuçiçin

22 Qershor 2022, 11:30, Politikë CNA

Takimi me ekspertë e diplomatë/ Berisha “shuplakë”

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha, i pranishëm në një tryezë diskutimi me ekspertë dhe diplomatë, me temë  “Të rikthejmë Shqipërinë në rrugën europiane”, i ka dhënë një “shuplakë” të fortë kryeministrit Edi Rama.

Berisha theksoi se pas 30 vitesh, Rama po e kthen Shqipërinë pas, duke e larguar nga rruga europiane.

Sipas Berishës, me nismën për “Ballkanin e Hapur”, Rama po i bindet “padronit” të tij Aleksandër Vuçiç dhe po konsolidon marrëdhëniet jo vetëm me Beogradin, por edhe Moskën.

Sot mblidhemi për një problem themelor.

Në fundin e luftës së dytë botërore u rreshtuam në krahun e zi të historisë dhe e vazhduam atë udhë për 46 vite me radhë.

Këto 30 vite ishin vite të cilat motoja e Rilindasve tanë, që shpërtheu në rrugët e Tiranës në vitet '90 u bë moto udhëheqëse për vendin, me synim integrimin e Shqipërisë në familjen europiane, aty ku e kishin parashikuar rilindasit tanë në doktrinën e tyre.

Ky udhëtim nuk ka qenë i lehtë për shqiptarët, të cilët jetonin në një shtet europian, për shkak të pasojave të egra që komunizmi kishte stampuar në qenien e tyre.

Megjithatë, në këtë rrugë u arrit anëtarësimi i plotë i Shqipërisë në NATO, u arrit marrja e statutit kandidat.

'U përgatitëm për dasmë, por nusja nuk po na vjen', janë të gjitha këto banalitete për konsum propagandistik në shoqërinë tonë.

Në këto vite ne përsëri po rreshtohemi nga një njeri në anën e kundërt të historisë dhe kjo ndodhi para syve tanë.

'Ballkani i Hapur', sipas themeluesit të saj Vuçiç tri ditë pas Samitit u shpall se kjo është Jugusllavia e vjetër plus Shqipërinë.

U konsoliduan lidhjet jo vetëm me Beogradin, por edhe Moskën”, -tha ndër të tjera Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga