LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Shqiptarët, në mjerim”/ Në kulmin e krizës, qeveria planifikon taksa të reja

22 Qershor 2022, 10:41, Politikë CNA

“Shqiptarët, në mjerim”/ Në kulmin e krizës,

Deputeti i PD-së, Gent Strazimiri, akuzon Qeverinë se në vend të paketës së ndihmës për qytetarët, po planifikon taksa të reja.

Në një postim në rrjetet sociale, ai shkruan se 60% e popullsisë është zyrtarisht "në" ose "nën" nivelin e varfërisë, pa llogaritur rritjen e inflacionit.

“Deri dje, 31.6% e shqiptarëve ose 885.000 individë konsideroheshin në nivelin e varfërisë sepse jetojnë me 5-6 dollarë në ditë, d.m.th. arrinin të blinin deri në 8.5 bukë në ditë...

Këtu nuk përfshihen ata që jetojnë me 6.1 dollarë në ditë... ata për qeverinë nuk quhen të varfër...

Nën 8.5 bukë në ditë, quhet niveli i mjerimit!!!!

Sot, me kaq lekë blihen jo më shumë se 6 bukë në ditë!!!

Ata që sot mund të blejnë 8.5 bukë në ditë dhe që deri dje ishin mbi nivelin e varfërisë, janë 60% e popullsisë...

Sot, sipas standardeve të qeverisë, 60% e popullsisë është zyrtarisht 'në' ose 'nën' nivelin e varfërisë, pa llogaritur rritjen e inflacionit...

Në vendin ku varfëria është dyfishuar nga 30% në 60%, qeveria nuk planifikon paketë sociale apo ndihme por... taksa, taksa të reja...

KAQ!”-shkruan Strazimiri./CNA.al

“Shqiptarët, në mjerim”/ Në kulmin e krizës,

Lajmet e fundit nga