LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Nuk arriti standardin”/ Xhafaj, “shuplakë” Komisionit të Prokurimit Publik

21 Qershor 2022, 12:58, Politikë CNA

“Nuk arriti standardin”/ Xhafaj, “shuplakë”

Ish-ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj, ka shprehur pakënaqësi në lidhje me punën e Komisionit të Prokurimit Publik për vitin 2021.

Gjatë mbledhjes së Komisionit të Ligjeve, ku u diskutua rezoluta për vlerësimin e veprimtarisë së Komisionit, ish-ministri u shpreh se ky institucion nuk ka arritur të ngrihet në standardin që kërkohej.

“Do ta votoj pro, megjithëse nuk kam mendim pozitiv për Komisionin e Prokurimit Publik. Nuk kam pasur dhe nuk kam. Ishte një përpjekje shumë pozitive ndryshimi i ligjit dhe përpjekja për t'i zgjedhur anëtarët jashtë influencës së Ekzekutivit, edhe si një produkt i votimit parlamentar. Por besoj se Komisioni nuk ka arritur të ngrihet në standardin që është destinuar të punojë. Edhe nga përvoja që kam pasur edhe nga sa e kam ndjekur vlerësimi im për komisionin nuk është pozitiv në tërësinë e tij”, u shpreh Xhafaj./CNA.al

Lajmet e fundit nga