LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Qëndrimet e Vuçiçit ndaj Rusisë/ Ngjela bën paralajmërimin e fortë

20 Qershor 2022, 17:23, Politikë CNA
Qëndrimet e Vuçiçit ndaj Rusisë/ Ngjela bën
Avokati Spartak Ngjela

Avokati Spartak Ngjela ka analizuar qëndrimet e mbajtura nga presidenti serb, Aleksandër Vuçiç, lidhur me luftën Rusi-Ukrainë.

Ngjela thotë se shenjat janë që Bashkimi Europian do ta skualifikojë Serbinë për të hyrë në anëtarësinë e Bashkimit Europian.

Me anë të një shkrimi të publikuar në rrjetet sociale, ai deklaron se për shkak se nuk u nda nga Rusia, falimentimi i Serbisë do të jetë çështje kohe.

Sipas tij, ky falimentim historik do të jetë sukses edhe për Shqipërinë e bashkuar.

Avokati thekson se lufta e Ukrainës dhe dëmtimi serioz i Rusisë në këtë luftë, do të sjellë realisht përshpejtimin e realizimit të aspiratës shekullore të shqiptarëve: bashkimi kombëtar i një Shqipërie Etnike.

Analiza e plotë e Ngjelës:

Shenjat janë që Bashkimi Europian do ta skualifikojë Serbinë për të hyrë në anëtarësinë e Bashkimit Europian. Sepse ajo nuk u nda nga Rusia.

l.

Presidenti Vuçiç u mundua dhe u përpoq shumë të bënte sikur do ta shkëpuste Serbinë nga Rusia, por u bind se kjo politikë mashtruese nuk pranohej nga Brukseli e sidomos nga Berlini. Kjo sepse me atë politikë, Vuçiç do të rrëzohej nga nacionalizmi agresiv serb që është me Rusinë. Sot Vuçiç ka dalë tek ai i vërteti.

Ai është lodhur kot me këtë lloj politike, sepse, në fakt, i gjithë nacionalizmi banal serb lodhet kot. Mundohet kot se kjo është kohë shqiptare.

Asgjë nuk bënë dot në Shqipëri dhe në Kosovë bandat politike shqiptare të drejtuara nga Beogradi, pushtetarë shqiptarë të shitur, që asgjë nuk bënë dot në funksion të historisë antishqiptare. Por, na duhet të theksojmë se këta Shqipërisë i bënë dëme të mëdha, sidomos në periudhën 1992-1997, kur Beogradi drejtonte politikën shqiptare në pushtet.

Por kjo i doli për hundësh Milosheviçit, sepse ai me veglat e tij në Tiranë shkatërroi 500 fabrika dhe uzina në Shqipëri, por shqiptarët, jo vetëm i morën Kosovën, por e çuan edhe në Gjykatë e Hagës ku ai vdiq si mjeran.

ll.

Tani po pranohet gjerësisht se marrja e Kosovës nga shqiptarët, filloi historinë e re për shqiptarët dhe po krijon dekadencën e Serbisë; kurse falimentimi i Serbisë po duket se do të jetë çështje kohe.

Por ky falimentim historik do të jetë sukses edhe për Shqipërinë e bashkuar.

Janë territoret e gjerësisht shqiptare deri në Nish që për të ardhmen e tyre ngrihet pyetja: Amerika këto territore shqiptarësh të pushtuara nga Serbia me ndihmë të Rusisë dhe Francës, do t'ia lërë Serbisë apo do t'i jepen shtetit të ri të Kosovës?

Politika është në favor të shqiptarëve, prandaj përgjigjja e kësaj pyetjeje saktësisht është në favor të botës shqiptare në Ballkanin Perëndimor.

Duhet të presim ngjarjet.

Por na duhet të theksojmë se kjo kohë historike është në përkrahje të plotë të shqiptarëve, për ndryshimin drastik të historisë antishqiptare të shekullit të XIX-të dhe shekullit të XX-të.

Këta kanë qenë shekuj tmerri për shqiptarët, por shqiptarët mbijetuan.

Ne shqiptarët në këtë kohë historike jemi në reformimin e Shqipërisë etnike se në funksion të politikës amerikane, dihet prej saj se, vetëm ne shqiptarët jemi barriera solide kundër hordhive të nacionalizmit arkaik serb në Ballkanin Perëndimor, dhe dihet gjithashtu që Serbia është pushtuese e shqiptarëve, por që tani është në rrugën drejt falimentit të saj.

Dhe kjo dihej që do të ndodhte, sepse politika amerikane aktualisht është në avancim.

Lufta e Ukrainës dhe dëmtimi serioz i Rusisë në këtë luftë, do të sjellë realisht përshpejtimin e realizimit të aspiratës shekullore të shqiptarëve: bashkimi kombëtar i një Shqipërie Etnike.

Lajmet e fundit nga