LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Mesazhet e forta për mbledhjen e Qeverive në Kosovë/ Marrëveshja e parë që duhej dhe premtimi i Berishës

20 Qershor 2022, 13:30, Politikë CNA
Mesazhet e forta për mbledhjen e Qeverive në Kosovë/
Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka reaguar në lidhje me mbledhjen e përbashkët të Qeverive, që po mbahet sot në Prishtinë.

Në një deklaratë për mediat, Berisha i cilësoi si “recitime”, deklaratat e përfaqësuesve shqiptarë në Prishtinë.

Po ashtu ai theksoi se marrëveshja e parë që do të duhej të ishte firmosur është marrja e shtetësisë, sipas dëshirës.

Gjithashtu Berisha premtoi se me ardhjen e PD-së në pushtet, do të hiqet taksa në Rrugën e Kombit.

Edi Rama në qoftë se do të kishte minimumin e respektit për qytetarët e Kosovës, vuajtjen dhe sakrificën e tyre, martirizimin e tyre në më shumë se 150 vitet e fundit, duhet të shkonte këtë herë në Kosovë duke pas njohur genocidin ciklik serb në Kosovë. Janë 1400 qenie të pafajshme që u vranë e u dogjën vetëm e vetëm se kishin prindër shqiptarë në shtëpitë e tyre. Në këtë aspekt mohimi që ai i bën genocidit ciklik serb në Kosovë që fillon nga gjysma e dytë e shekullit të 19 dhe përfundon me operacionin Patkoi në 1999 është një akt akuzë shumë e rëndë për karakterin dhe ndërgjegjen kombëtare.

T’i mohosh këto është një lloj si të shkelmosh mbi shpirtrat, gjakun e tyre, por kur këta janë shqiptarë, kjo është forma më e lartë e tradhtisë kombëtare. Ndaj dhe unë mund të kem shumë probleme tjera për të shtruar sot në marrëdhëniet mes Shqipërisë e Kosovës, por zgjodha vetëm këtë, sepse edhe marrëveshjet, unë i ndoqa recitimet e përfaqësuesve të qeverisë shqiptare, në një kohë kur shqiptarët presin një marrëveshje, dyshtetësinë, apo shtetësinë sipas dëshirës, kjo është marrëveshja që presin shqiptarët, por këtë natyrisht, krahas njohjes së gjenocidit, do të jetë marrëveshja e parë, përvec heqjes së taksës në Rrugën e Kombit, që do të firmoset nga qeveria e ardhshme e PD.-tha Berisha./CNA.al

Lajmet e fundit nga