LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mosmarrëveshje me qeverinë e Kosovës/ Rama u përgjigjet kritikave

20 Qershor 2022, 14:07, Politikë CNA
Mosmarrëveshje me qeverinë e Kosovës/ Rama u përgjigjet
Foto ilustruese

Kryeministri Edi Rama, pas mbledhjes së përbashkët mes dy qeverive, në një deklaratë për shtyp ka bërë një përmbledhje rreth të gjitha marrëveshjeve mes Shqipërisë dhe Kosovës.

Rama tha se është vendosur që do të mbahet një Kuvend i përbashkët. Ndër të tjera, Ram thumboi dhe kritikët, duke  thënë që me qeverinë aktuale të Kosovës ka shkallën më të lartë të marrëveshjeve të nënshkruara.

“Sot ramë dakord të mbahet Kuvendi i parë i përbashkët mes dy vendeve me rastin e 110-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë.

Deputetët e të dyja shteteve do të jenë bashkë për të adresuar shqiptarët kudo të jenë. Të publikonim revistën e parë të përbashkët qeveritare.

Do të kemi fletore zyrtare të të dyja qeverive, e cila do të publikohet në fund të çdo viti për të informuar të gjithë të interesuarit për ecurinë e bashkëpunimit mes nesh.

Kam një lajm për ata që kërkojnë të gjejnë arsyet të bëjnë komente mbi mosmarrëveshje për punën e dy qeverive, me qeverinë aktuale ne kemi shkallë të lartë të marrëshevshjeve të nënshkruara. Ky të konsiderohet një fakt dhe jo të kthehet në spekulime”, tha Rama./ CNA.al

Lajmet e fundit nga