LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama do të dorëzojë në Këshillin e Europës rezolutë kundër raportit të Dick Marty-t

20 Qershor 2022, 18:27, Politikë CNA
Rama do të dorëzojë në Këshillin e Europës
Hashim Thaçi dhe Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka bërë të ditur se janë duke përgatitur një rezolutë kundër raportit të Dick Marty-t, ku dhe për të cilën planifikon që në shtator t’i drejtohet vetë ai Këshillit të Europës në Strasburg.

"Ne po përgatisim një rezolutë në parlamentin shqiptar dhe unë personalisht do të shkoj në Strasburg, në rastin e parë, shpresoj në shtator, t’i drejtohem Këshillit të Europës për një fakt që po bëhet gjithnjë e më shqetësues në këndvështrimin tim dhe këndvështrimin tonë, që është pa baza totale e raportit të Dick Marty-t si dhe ndikimi rus në këtë përrallë të një shtëpie të verdhë dhe trafikimit të organeve”, u tha Rama gazetarëve, transmeton "klankosova.tv".

Rama e vizitoi ish-presidentin Thaçi në maj në burgun e Hagës, ku ai pret gjykimin për akuzat për krime lufte të përfshira në raport, dhe bëri një vizitë te familja e Thaçit në fshatin e tij të lindjes në Burojë të komunës së Skënderajt./CNA.al

Lajmet e fundit nga