LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Paralajmëroi bojkotin e samitit të BE-së/ Deputeti demokrat zbulon lojën e Ramës

21 Qershor 2022, 19:59, Politikë CNA
Paralajmëroi bojkotin e samitit të BE-së/ Deputeti demokrat
Edi Rama

Deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi, i ka konsideruar si skandaloze deklaratat e kryeministrit Edi Rama, i cili paralajmëroi bojkotin e Shqipërisë në samitin e BE-së në rast te mos hapjes së negociatave.

Boçi tha se deklarata të tilla dëmtojnë investimin në tri dekada të shqiptarëve në ëndrrën e tyre europiane.

“Janë festuar gati pesë herë këto hapjet e negociatave. Dhe jemi përballë një deklarate skandaloze të kryeministrit tonë. Është një dëmtim i plotë i investimit të shqiptarëve me ëndrrën e tyre në raport me BE-në. Deklarata të tilla kanë përgjegjësi.

Duket që Rama bën lojën e dikujt tjetër. Samiti kishte edhe një natyrë simbolike për Ukrainën, duke qenë në këtë lloj atmosfere nuk mund të bësh deklarata të tilla edhe sikur të jetë bërë padrejtësi e madhe. Më e favorizuar është Serbia, që i rri mirë ky qëndrim. Rama nuk mund ta bënte një deklaratë të tillë. Nuk është rastësore”, tha Boçi./E-T-CNA.al

 

Lajmet e fundit nga