LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Të përmirësohet kuadri ligjor për financimin e partive"/ Celibashi ngre shqetësimin

22 Qershor 2022, 11:03, Politikë CNA

“Të përmirësohet kuadri ligjor për financimin e

Kryekomisioneri shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, në një deklaratë për mediat, tha se duhet të përmirësohet kuadri ligjor për financimin e partive politike.

Sipas Celibashit, raportimi i partive publike është sipërfaqësor dhe se kontrolli mbi to është formal, ndërsa shton se nuk kanë mjetet e duhura për të çuar më tej kontrollet.

"Do të ketë gjithnjë vend për të diskutuar për raportin e politikës me paranë, nuk do të ketë fund asnjëherë. KQZ mendon se ka vend për përmirësim kuadri ligjor për financimin e partive duhet të rregullohet edhe financimi i subjekteve. Ka ardhur koha që të përfshihen në monitorimin për partitë edhe shpenzimet në median e shkruar dhe rrjetet sociale. Sot raportimi i partive publike është sipërfaqësor, kontrolli mbi to është formal dhe ne nuk kemi mjetet për të çuar më tej kontrollet. Partitë të bëjnë publike çdo gjë", -tha Celibashi.

Kryekomisioneri, ndër të tjera, theksoi se partitë politike kanë pak transparencë brenda vetvetes dhe se për më shumë se 51% të partive nuk kanë të dhëna për vendodhjen e tyre. 80 parti sipas Celibashit, nuk kanë marrë pjesë në të paktën 4 zgjedhjet e fundit, ndërsa shton se KQZ duhet të fokusohet te partitë që marrin pjesë në zgjedhje.

"Partitë dhe institucionet e tyre administruese kanë pak transparencë edhe brenda vetvetes, për më shumë se 51% të partive nuk kemi të dhëna për vendodhjen e tyre. 80 parti nuk kanë marrë pjesë në të paktën 4 zgjedhjet e fundit nuk ka gjurmë të tyre, në vlerësimin tonë ligji duhet të ndryshojë, në kushtet kur nuk bëjmë dot shqyrtimin kapilar të 131 partive, duhet të fokusohet te partitë që marrin pjesë në zgjedhje, kontrolli për të tjerat mund të bëhet me short", - tha Celibashi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga