LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Meta ngre alarmin/ Pyjet halore të Pukës rrezikojnë të shfarosen

11 Shkurt 2024, 12:34, Politikë CNA
Meta ngre alarmin/ Pyjet halore të Pukës rrezikojnë të
Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta

Kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, ka ngritur një alarm në rrjetet sociale.

Meta ka publikuar një video nga Puka, ku thotë se pyjet halore po rrezikojnë të shfarosen nga procesionarja.

Ai kërkon të ndërmerret urgjentisht një projekt për shpëtimin e pyllit nga pushteti vendor dhe qeveria.

“Pyjet halore të Pukës prej kohësh po helmohen, degradojnë dhe rrezikojnë të shfarosen nga procesionaria.

Duhet të ndërmarrim urgjentisht një projekt për shpëtimin e kësaj pasurie të madhe natyrore kombëtare nga ky armik i rrezikshëm, në mënyrë që Puka të ketë një të ardhme të ndritur, sidomos sa i takon turizmit malor.

Projekti i FAO në Maqedoni është një eksperiencë që duhet ndjekur!”, thekson Meta./ CNA

Lajmet e fundit nga