LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Burgosi 3415 qytetarë për çati e kotece”/ Rama i jep Salillarit 8 mln euro, si shpërblim për pallatin pa leje!

27 Shtator 2022, 18:07, Politikë CNA
“Burgosi 3415 qytetarë për çati e kotece”/ Rama i
Edi Rama e Pellumb Salillari

Kryetari i PD, Sali Berisha, në një takim me banorët e Gramshit tha se kryeministri Rama i ka dhënë një ditë më parë 8 milionë euro oligarkut Pëllumb Salillari, si shpërblim për një pallat pa leje.

Ndërkohë që nga ana tjetër, burgosi me vendim gjykate 3415 shqiptarë për shtesa dhe kotece.

“Çdo shqiptar që i thotë vetes shqiptar, e sheh se kryeministri i Shqipërisë ka për idhull presidentin e Serbisë. E sheh se ky, 2-3 herë në javë bën avokatinë e tij, në një kohë që fajëson kryeministrin e Kosovës se po merret me të shkuarën. Me të cilën të shkuar po merret kryeministri i Kosovës.

Ajo e shkuar 20 vite përpara, janë 12 mijë shqiptarë të djegur, të vrarë dhe ekzekutuar. Askush në botë nuk e thotë këtë.

Deri më sot, nuk keni dëgjuar asnjëri prej jush, një shtetar të një vendi të lirë, të thotë të injorojmë krimet që janë kryer. Përkundrazi duhet të njihen. Pra i vetmi njeri që u thotë shqiptarëve në Kosovë dhe qeverisë së Kosovës, nuk jemi dakord, kemi dallime në lidhje me qëndrimin ndaj të shkuarës. Dhe ky qenka kryeministri i Shqipërisë, ky është turpi i Shqipërisë, ky nuk ka asgjë shqiptare.

Ik duhet ti themi me revolta popullore. Ne duhet të ngrihemi. Koha është se çdo qytetar i Gramshit, shqiptar, të ngrihemi për ti dalë zot vetes tonë, qenies tonë.

Si ka mundësi që ky rreth i bekuar nga Zoti me bukuri natyrore, të rrudhet e pakësohet çdo muaj e më shumë dhe fëmijët e tij të dalin nëpër botë.

Çfarë më tha një zonjë në Pukë, më qan zemra, dal e shoh në shesh ata pak të rinj që kanë ngelë. Shëtisin dhe kthehen në drekë për të marrë vaktin e ushqimit nga prindërit pensionistë. Në një kohë Puka si Gramshi, kanë potenciale shumë të mëdha. Por këtu nuk pyettet për asgjë, përveç pasurimit të tyre.

Janë dënuar me burg 3415 qytetarë, për çati, kotece e ndërtime pa leje. Sepse për tu ndjekur penalisht janë me mijëra. Po oligarku Salillari çfarë pësoi për pallatin. E dini ju, mori dje 8 mln euro të tjera tender nga Rama, si shpërblim për pallatin pa leje që ndërtoi. Pra jo dy standarde, por është një diskriminim ndaj qytetarëve. Njërin e fut në burg për një kotec, tjetri ndërton pallat 10 katësh pa leje dhe të nesërme shpërblehet.

Pse, sepse ai i çon baulet me euro, ndan pallatin me të.", tha Berisha./CNA.al 

Lajmet e fundit nga