LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Çudit Flamur Noka/ “Logon tonë e mban peng Edi Rama”

27 Shtator 2022, 14:52, Politikë CNA

Çudit Flamur Noka/ “Logon tonë e mban peng Edi Rama”

Deputeti i Partisë Demokratike, Flamur Noka, ka deklaruar se PD-ja ka hapur garën e brendshme për kandidatët që do të garojnë në zgjedhjet lokale.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Noka u shpreh se në PD do të aplikohen primaret, që sipas tij, janë risi në politikën shqiptare.

“Partia Demokratike në këtë vjeshtë do të hapë edhe garën e brendshme për kandidatët për kryetarët e pushtetit vendor. Primaret kanë qenë dhe janë risia më e madhe e politikës shqiptare. Është një risi që e fut për herë të parë Partia Demokratike.

Primaret janë ajo risi që i sjell pushtetin dhe vendimmarrjen anëtarit të partisë, jo kryetarit apo Kryesisë së partisë. Do të jenë anëtarët e partisë, ata që do të vendosin për emrat që do t’i përfaqësojnë përballë qeverisë dhe për bashkinë. Selia qendrore, Kryesia e saj do të ketë rol honorifik në këtë proces”, theksoi Noka.

Ndër të tjera Noka ka thënë se logoja e kësaj force politike po mbahet peng nga kryeministri Edi Rama, por se ai nuk mund të kontrollojë vullnetin e demokratëve dhe popullit opozitar.

Ndërkaq ai shprehet i sigurtë se kandidatët e PD-së dhe opozitës do të kenë një fitore plebishitare në zgjedhjet vendore.

“Ajo që unë mund t’ju them me siguri, është që kandidatët që do dalin nga primaret, janë përfaqësuesit legjitim të demokratëve. Tashmë, çështje e logos dihet qartë, ajo mbahet peng nga Edi Rama. Por Edi Rama mund të mbajë peng nëpërmjet urdhrave të tij, logon, vulën ,por nuk mund të mbajë kurrë peng vullnetin e demokratëve dhe të popullit opozitar.

Atë se kontrollon dot. Zgjedhjet vendore do të konfirmojnë qartësisht një fitore plebishitare të kandidatëve tanë. Ne nuk kemi ndëmend të kandidojmë të vetëm, ne jemi të sigurt që do të kandidojmë me një koalicion shumë të madh’, theksoi ai./euronews

Lajmet e fundit nga