LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bojkoti i Ramës ndaj samitit të BE-së/ Berisha: Vendimi u shpall nga padroni i tij

22 Qershor 2022, 11:53, Politikë CNA
Bojkoti i Ramës ndaj samitit të BE-së/ Berisha: Vendimi u shpall
Kreu i PD-së, Sali Berisha

Kreu i PD-së, Sali Berisha, ka komentuar vendimin e kryeministrit Edi Rama për të bojkotuar samitin e BE-së, pas bisedimeve me liderët e Ballkanit.

Sipas Berishës, refuzimi i ftesës nga Rama është një vendim që është marrë më parë në Beograd dhe është shpallur nga Vuçiçi.

“'Ballkani i Hapur' apo minishengeni që u themelua në Novisad, sipas themeluesit të saj Aleksandër Vuçiç, 3 ditë pasi samiti shpalli se kjo është Jugosllavia e vjetër plus Shqipëria. Në këtë proces të pranimit nga Edi Rama të hegjemonisë serbe në rajon u formua aleanca trilaterale. Ky proces solli një përçarje mes Shqipërisë dhe Kosovës, solli atë të cilën asnjë shqiptar nuk mund ta imagjinonte. Ndodhi një aventurier pa interesa vendi të deklarojë dje se refuzoi ftesën, nuk kam pse shkoj në Bruksel. Ky vendim merret më parë në Beograd, shpallet nga padroni i tij”, tha Berisha./ CNA.al

Lajmet e fundit nga