LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Analizë 20-faqëshe/ Avokatët e Berishës rendisin shkeljet në dosjen “Partizani”

11 Shkurt 2024, 15:46, Politikë CNA
Analizë 20-faqëshe/ Avokatët e Berishës rendisin shkeljet
Ish-kryeministri Sali Berisha

Avokatët e ish-kryeministrit Sali Berisha, Sokol Mëngjesi dhe Genc Gjokutaj, kanë bërë një analizë të dosjes së kryedemokratit për çështjen e privatizimit të ish-kompleksit “Partizani”.

Avokatët kanë renditur ato që i cilësojnë si shkelje të procedurës ligjore të procesit politik ndaj kreut të opozitës shqiptare.

Në një analizë 20-faqëshe, ata argumentojnë se procesi ndaj Berishës është i montuar politikisht, në bazë të një padie me pretendime të rreme.

Sipas tyre, Prokuroria e Posaçme (SPAK), Gjykata Speciale (GJKKO) dhe Parlamenti, nën diktatin e kryeministrit Edi Rama, kanë ndërmarrë veprime me qëllim dobësimin e opozitës në vend dhe largimin e Berishës nga gara në zgjedhjet e ardhshme parlamentare./ CNA

Për të lexuar analizën e plotë, kliko këtu.

Lajmet e fundit nga