LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ambasada e SHBA “nxjerr bllof” Çuçin: DEA ka agjent dhe personel në Tiranë

16 Mars 2023, 20:22, Politikë CNA
Ambasada e SHBA “nxjerr bllof” Çuçin: DEA ka agjent
Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, tha sot në Kuvend se DEA amerikane nuk ka hapur zyrë në Tiranë.

Sipas tij, në vendin tonë ndodhet vetëm një person permanent që bashkëpunon me autoritetet shqiptare për krimin e organizuar.

Por një deklaratë e bërë më parë nga ambasada e SHBA-ve në Tiranë “nxjerr bllof” ministrin e Brendshëm.

Në 16 shtator të vitit 2022, kur DEA vendosi të vijë në Tiranë, ambasada amerikane njoftonte se ka ardhur agjenti special Leddy dhe personeli tjetër i DEA-s.

“Agjenti Special Leddy së bashku me personelin shtesë të DEA-s do të bashkëpunojnë ngushtë me SPAK dhe homologët shqiptarë të zbatimit të ligjit për forcimin e partneritetit në operacionet ndërkombëtare kundër narkotikëve dhe krimit të organizuar. Agjenti Special Leddy do të mbështesë më tej ndërtimin e aftësive në teknikat e hetimit kundër narkotikëve”, thuhet në deklaratë.

Pra, në Shqipëri ndodhen shefi dhe vartësit e tij siç na ka njoftuar ambasada e SHBA dhe jo vetëm një person permanent siç pretendoi Çuçi në Kuvend./ CNA

Ambasada e SHBA “nxjerr bllof” Çuçin: DEA ka agjent

Lajmet e fundit nga