LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Integrimi i Shqipërisë në BE/ Varhely: Duhet një revolucion i plotë ligjor

16 Mars 2023, 14:34, Politikë CNA

Integrimi i Shqipërisë në BE/ Varhely: Duhet një revolucion
Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin në BE, Oliver Varhelyi, në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Integrimit Europian, është shprehur se në Shqipëri duket një revolucion i plotë ligjor duke shtuar se ekonomia dhe shoqëria duhet të ndryshojnë gjithashtu.
 
“Jam i kënaqur të shoh krijimin e një organi drejtues kaq të rëndësishëm për BE-në në Shqipëri. Kjo tregon dedikimin dhe përkushtimin partiak, e kemi diskutuar që në ditën e parë të mandatit tim, që kur kisha kontakt me qeverinë dhe me opozitën. Nuk mjaftohet vetëm me anëtarët e parlamentit, shpresoj se kjo platformë të përdoret si strandard diku tjetër është detyra e gjithkujt që të kontribuojë me gjithçka ka, këtu jo gjithçka bëhet vetë nga Qeveria. 

Kjo përfaqëson transformim të shoqërisë, se shoqëria dhe ekonomia duhet të ndryshojnë. Me këtë ju do hiqni barrierat që qëndrojnë në rrugën e mallrave dhe shërbimeve, do hiqni pengesat. Ju do sugjeroni për çdo çështje që të miratoni këto rregulla të detyrueshme, përfshin edhe jurisprudencën e gjykatës së drejtësisë. Ju do shihni një sistem që do shfaqet në Shqipëri”, u shpreh Varhely./CNA.al

Lajmet e fundit nga