LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama nxjerr shënimet/ Pagat tona më të larta se Maqedonia e Veriut, por më të ulëta se Serbia

16 Mars 2023, 18:14, Politikë CNA
Rama nxjerr shënimet/ Pagat tona më të larta se Maqedonia e
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka publikuar disa shënime me shkriume dore, ku vë në fokus rritjen e pagave në Shqipëri.

Në shënime tregohet porogrami për takimet me sipërmarrjet në sektorin privat, ku do të diskutohjet rritja e pagave.

Gjithashtu, kreu i qeverisë ka bërë grafikën e pagave në rajonin e Ballkanit Perëndimor, ku Shqipëria renditet më lart se Maqedonia e Veriut, Bosnja dhe Kosova, por më ulët se Serbia dhe Mali i Zi.

“Nisim takimet me sipërmarrjen për domosdoshmërinë e rritjes së mëtejshme të pagave në sektorin privat, ku tanimë nga prilli minimumi i detyrueshëm është 40 mijë lek.

Ndërkohë që qeveria po bën gati korrektimin e krejt skemës së pagave pas rritjes së ndjeshme të pagës minimale, si reagim ndaj vështirësive të paparashikuara të krijuara kudo prej agresionit të Putinit dhe inflacionit të luftës”, shkruan Rama krahas këtyre shënimeve./ CNA.al

Rama nxjerr shënimet/ Pagat tona më të larta se Maqedonia e

Rama nxjerr shënimet/ Pagat tona më të larta se Maqedonia e

Rama nxjerr shënimet/ Pagat tona më të larta se Maqedonia e

Lajmet e fundit nga