LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Negociatat/ Xhaçka: Proces i vështirë, Shqipëria duhet të përgatitet në shumë mënyra

16 Mars 2023, 14:36, Politikë CNA

Negociatat/ Xhaçka: Proces i vështirë, Shqipëria duhet

Ministrja e Punëve të Jashtme, Olta Xhaçka, në mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Integrimit Europian, ku prezent është edhe komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi, ka folur për negociatat për integrimin e Shqipërisë në BE.

Xhaçka është shprehur se ky është një proces i vështirë dhe Shqipëria duhet të përgatitet në shumë mënyra.

Ndër të tjera, thekson se Shqipëria i është përkushtuar rrugës drejt BE-së dhe procesit të transformimit që të çon atje.

“Takimi i 12-të i Këshillit të Stabilizim Asocimit, demonstron partneritetin e ngushtë BE-Shqipëri. KSA mbahet për herë të parë në Shqipëri. Shqipëria vijon të tregojë përkushtim ndaj agjendës sonë të reformave në BE. Kjo është një nga periudhat më të suksesshme të historisë së integrimit të Shqipërisë në BE. Bashkëpunim efikas për objektivin e përbashkët, Shqipërinë Europiane dhe BP Europian. Negociatat proces i vështirë, Shqipëria duhet të përgatitet në shumë mënyra. Shqipëria i është përkushtuar rrugës drejt BE-së dhe procesit të transformimit që të çon atje”, është shprehur Xhaçka./CNA.al

Lajmet e fundit nga