LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Taylor Swift i bashkohet listës së miliarderëve

2 Prill 2024, 17:14, Lifestyle CNA
Taylor Swift i bashkohet listës së miliarderëve
Taylor Swift

Taylor Swift i është bashkuar Elon Musk si një nga njerëzit më të pasur në botë, sipas një liste të re të të pasurve.

Ylli amerikan i popit hyri për herë të parë në listën e miliarderëve të Forbes në botë me 1.1 miliardë dollarë (877 milion £), së bashku me Sam Altman, krijuesin e chatbotit të AI ChatGPT me 1 miliard dollarë (800 milion £).

Titani francez i mallrave luksoze të LVMH, Bernard Arnault dhe familja e tij kryesuan tabelën me rreth 233 miliardë dollarë (185 miliardë paund).

Forbes tha se kishte një rekord prej 2,781 miliarderësh për vitin 2024.

Shifra është 141 më shumë se vitin e kaluar dhe 26 më shumë se rekordi i mëparshëm i vendosur në 2021.

Forbes shtoi se elita ishte më e pasur se kurrë, me një pasuri prej 14.2 trilion dollarësh (11.3 trilionë paund).

Swift hyri në listën e të pasurve pasi arriti statusin e megastarit. Ajo u bë kryefjala e çmimeve “Grammy” të këtij viti, duke u bërë interpretuesja e parë që fitoi çmimin për albumin e vitit katër herë.

Albumi i saj 1989 (Taylor's Version) ishte gjithashtu më i shituri i vitit të kaluar./ CNA

Lajmet e fundit nga