LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“E kapën dhe e zhdëpën në dru”/ Irini Qirjako tregon ndodhinë e çuditshme në një dasmë

19 Qershor 2023, 07:59, Lifestyle CNA

“E kapën dhe e zhdëpën në dru”/ Irini Qirjako

Këngëtarja e njohur e muzikës, Irini Qirjako, ka ndarë me publikun një nga ekspereincat më të çuditshme që i ka ndodhur në një dasmë ku ishte e ftuar si këngëtare.

Në rubrikën “E DIELL FOLK”, këngëtarja tregoi për një dasmë që bëhej në Maqedoni dhe tradita ishte që burrat të qëndronin veç dhe gratë veç, por kur filloi të këndonte një nga këngët e saj, burrat harruan traditat dhe të gjithë erdhën te vendi ku festonin gratë.

Ajo gjithashtu tregoi se dhëndrin e kishin nxjerrë në oborr dhe e kishin “zhdëpur” në dru.

Ervin Kurti: Meqenëse ti këndon dhe i qan ato dasma, një që të ka ngelur në mendje cila është?

Irini Qirjako: Më kanë ngelur në mendje shumë, por njëra është më… Në një dasmë në Maqedoni, sigurisht burrat veç, gratë veç. Në shtëpi ishte dhëndri në oborrin e shtëpisë dhe e morën e ruajtën pastaj e zhdëpën në dru. Ishte dhe Maksi, burri im atje. Tha Maksi, çfarë është kjo, çfarë bëjnë kështu?! O Maksi kanë traditat i thashë unë.  Pastaj kur shkuam te darka gratë ishin veç jashtë dhe burrat në një ndërtesë në 60 metra tutje, sepse qëndronin të ndarë. Filloi dasma, orkestra ishte te gratë dhe sa fillova këngën “O te rapi more në mashkullore”, kur dëgjoj unë “pau, pau, pau”. U ngritën të gjithë burrat që ishin tek ajo ndërtesa aty erdhën të gjithë dhe me vrap, kush të më kapte më parë.

Ervin Kurti: Po ti paske prishur traditat!

Irini Qirjako: Po tani ç’të bëj unë. Nuk kisha faj unë, i harruan traditat ata (qesh)./CNA

Lajmet e fundit nga