LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sa shpesh duhet të lahemi sipas ekspertëve?

11 Qershor 2023, 14:57, Lifestyle CNA
Sa shpesh duhet të lahemi sipas ekspertëve?
Foto ilustruese

Dushi i përditshëm mund të mos jetë shumë i dobishëm për lëkurën tonë. Dushi i përditshëm është një “fenomen modern”, nëse kemi parasysh që të parët tanë nuk kanë ndjekur të njëjtën rutinë pastrimi.

Në të kundërt, nuk ishte aspak e habitshme nëse ata laheshin një herë në javë në vitet 1950 ose 1960, apo edhe më herët.

Një retrospektivë e vogël zbulon modele kontradiktore dhe rregulla higjienike në lidhje me shpeshtësinë e larjes: megjithëse romakët e adhuronin ritualin e tij, gjatë shekullit XIV dhe përhapjes së murtajës, mjekët besonin se një banjë e nxehtë favorizonte ngjitjen e sëmundjes.

Por a është tani e nevojshme të lahemi çdo ditë? A ka një vijë midis asaj që organizata jonë ka nevojë vërtet dhe asaj që është thjesht marketingu i produktit?

Sipas ekspertëve, dushi i përditshëm mund të prishë mikrobiomën e lëkurës. Shtresa e jashtme e lëkurës humbet vajrat e saj natyrale dhe rrjedhimisht bakteret “e mira” të lëkurës, duke rritur rrezikun e infeksioneve.

Prandaj, mund të bëni dush tri herë në javë. Edhe pse nuk ka rregulla strikte, është e rëndësishme të njohim qëndrueshmërinë e lëkurës sonë dhe të mos e shtyjmë fiziologjinë e saj në ekstreme.

Për shembull, nëse shpesh përjetoni kruajtje, thatësi dhe shpërthime të sëmundjeve të lëkurës, mund të laheni më pak herë në javë./ CNA

Lajmet e fundit nga