LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nuk ka një kampionat seksi në Suedi/ Çfarë fshihet pas lajmeve të rreme

7 Qershor 2023, 14:34, Lifestyle CNA

Nuk ka një kampionat seksi në Suedi/ Çfarë fshihet pas

Kohët e fundit, interneti u ndez nga pretendimi i çuditshëm se Suedia e kishte shpallur seksin një sport dhe po organizonte një turne. Mediat ndërkombëtare e raportuan si të vërtetë. "DW" thellohet më tej në këtë çështje.

Në një titull në faqen e internetit për "The Times of India", një nga gazetat më të njohura dhe me reputacion të Indisë, shkruhet se "Suedia së shpejti do të presë Kampionatin Evropian të Seksit". 

Sipas raportit, Suedia e ka njohur zyrtarisht seksin si sport dhe, për të përcaktuar se kush është më i miri në të, do të organizonte një turne në të cilin garuesit do të angazhoheshin në takime të përditshme që zgjasin deri në gjashtë orë.

Konkursi, me sa duket, ishte planifikuar të fillonte më 8 qershor në qytetin e Goteborgut.

Mediat e tjera kryesore dhe platformat e tyre të mediave sociale kanë vazhduar gjithashtu pretendimin. Megjithatë, organi sportiv suedez e ka mohuar ekzistencën e ndonjë ngjarjeje të tillë.

Disa faqe interneti pakistaneze gjithashtu mbuluan historinë. Madje një portal grek përmendi pjesëmarrjen e garuesve grekë në turne. Shtëpia me reputacion e medias afrikano-jugore, "IOL", dhe një faqe interneti nigeriane raportuan gjithashtu historinë.

Në raportin e saj për konkursin, shtëpia e njohur gjermane e medias, "RTL", kreu një sondazh duke pyetur përdoruesit: "Çfarë mendoni për njohjen e seksit si sport?"

Kontrolli i fakteve: të rreme 

"I gjithë ky informacion është i rremë," tha Anna Setzman, zëdhënëse e Konfederatës Suedeze të Sporteve, në një deklaratë me shkrim nga Stokholmi për "DW". “Për momentin, në disa media ndërkombëtare po përhapen informacione të rreme për Suedinë dhe sportet suedeze”, shtoi ajo. "Këto janë mohuar fuqishëm."

Si nisi gjithçka?

"Göteborgs-Posten", një nga të përditshmet kryesore në gjuhën suedeze, raportoi se një burrë suedez i quajtur Dragan Bratic qëndronte pas gjithë dramës.

Sipas gazetës, Bratiç zotëron disa klube striptizmi dhe donte që seksi të klasifikohej si sport. Ai ka paraqitur kërkesë për t'u bërë anëtar i konfederatës në janar të këtij viti. Konfederata Suedeze e Sporteve konfirmoi për "DW" se kishte një individ që pretendonte se ekzistonte një federatë seksi dhe kishte aplikuar për anëtarësim, por aplikimi u refuzua në maj.

“Konfederata Suedeze e Sporteve ka tërhequr vëmendjen për faktin se në disa pjesë të mediave ndërkombëtare po përhapen lajmet se një federatë seksi është bërë anëtare e Konfederatës Suedeze të Sporteve”, tha Setzman në deklaratë. “Është informacion i rremë me qëllim që të njolloset sporti suedez dhe Suedia”.

Një tjetër shtëpi e njohur mediatike indiane e lidhur me CNBC publikoi "detaje" se si njerëzit të bëheshin pjesë  e kampionatit, madje duke përfshirë një adresë emaili të lidhur me një "Federatë Suedeze të Seksit". Është interesante se një faqe interneti me atë emër ekziston, por ajo çoi në një faqe interneti pornografike me një URL të ndryshme që aktualisht po kryen një numërim mbrapsht për "turneun" dhe pretendon se do të transmetojë drejtpërdrejt ngjarjen.

Konfederata mohoi kategorikisht çdo bashkëpunim me një organizatë seksi. “Nuk ka asnjë federatë seksi që është anëtare e Konfederatës Suedeze të Sporteve”, tha Setzman.

E ashtuquajtura federata e seksit tha, "është turp që SSF (Federata Suedeze e Seksit) nuk u ndihmua nga qeveria suedeze për organizatat e regjistruara sportive." Bratiç tha se pavarësisht se nuk u njohën, ata do të zhvillonin një kampionat seksi. Në një deklaratë me shkrim për "DW", organizata e tij pretendon se “Federata Suedeze e Seksit financon të gjithë Kampionatin Evropian me fondet e veta dhe me punën e saj vullnetare”./ CNA.al

Lajmet e fundit nga