LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rritja e emigrantëve/ Udhëheqësit e BE-së dhe Italialisë vizitë në Lampedusa

17 Shtator 2023, 14:10, Kosova & Bota CNA

Rritja e emigrantëve/ Udhëheqësit e BE-së dhe

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe kryeministrja italiane Giorgia Meloni mbërritën të dielën në ishullin e vogël mesdhetar italian të Lampedusa, raporton DW.

Rreth 8,500 emigrantë zbarkuan në ishull me 199 varka midis të hënës dhe të mërkurës së kësaj jave , sipas agjencisë së migracionit të OKB-së.

Meloni bëri thirrje për veprim në nivel të BE-së për të parandaluar largimet e emigrantëve nga Afrika e Veriut në Evropë.

“E vetmja mënyrë për të trajtuar seriozisht problemin është ndalimi i largimeve të paligjshme”, tha Meloni së bashku me von der Leyen.

Ajo shtoi se të gjitha palët duhet të ndjekin të njëjtin qëllim dhe të punojnë për "zgjidhje serioze, komplekse dhe të qëndrueshme".

Disa shërbime në Lampedusa janë mbingarkuar nga fluksi i të ardhurve të rinj. Numri i emigrantëve që mbërritën këtë javë tejkaloi numrin e banorëve në ishull.

Kryqi i Kuq Italian tha të dielën se 1,500 emigrantë mbetën në qendrën e migracionit në Lampedusa, pavarësisht se ajo kishte një kapacitet për vetëm 400 persona.

“Emigracioni i parregullt është një sfidë evropiane që ka nevojë për një përgjigje evropiane”, tha von der Leyen.

Ajo bëri thirrje për rritjen e ajrit dhe mbikëqyrjen e Mesdheut, e cila mund të organizohet përmes agjencisë kufitare të BE-së Frontex.

Presidenti i Komisionit Evropian gjithashtu u bëri thirrje anëtarëve të tjerë të bllokut që të pranojnë disa nga emigrantët./ CNA

Lajmet e fundit nga