LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Lufta ndaj Covid-19/ Presidentja e KE: Do të prodhojmë 3,5 miliardë doza të tjera të vaksinës

28 Tetor 2021, 15:03, Aktualitet CNA
Lufta ndaj Covid-19/ Presidentja e KE: Do të prodhojmë 3,5

Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen, ka deklaruar se Bashkimi Europian pritet që të prodhojë 3,5 miliardë doza të vaksinës kundër Covid deri në vitin 2022, shumica e të cilëve do të eksportohen në vendet e treta.

Në një komunikim për mediat pak para nisjes së Samitit G20 në Romë, ajo tha se në këtë takim do të diskutohen gjithashtu edhe çështje që kanë të bëjnë me pandeminë Covid, plane për përgatitje në rast të pandemive të reja, për rimëkëmbjen e ekonomisë globale, si edhe luftën kundër ndryshimeve klimatike.

Sa i përket pandemisë Covid, Von der Layen tha se vendet e G20 pritet që të angazhohen për të arritur 70% të vaksinimit të popullsisë në botë, duke shtuar se ky është një plan ambicioz që do të mbështetet plotësisht.

Ndërsa në lidhje me ndryshimet klimatike ajo u shpreh se vendet e G20 përbëjnë 80% të emetimeve dhe kanë përgjegjësinë për të vepruar shpejt.

?Ne kemi nevojë për udhëheqje për angazhime të besueshme për të arritur objektivin emetimeve zero deri në vitin 2050 për të arritur qëllimin e reduktimit të ngrohjes globale?, ka thënë më tej presidentja e KE-së.

Lajmet e fundit nga