LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

‘Tirana kutërbon erë, qeveria merret me problemet satelitore/ Mjeku ‘shkund’ Ramën

28 Tetor 2021, 14:50, Aktualitet CNA
‘Tirana kutërbon erë, qeveria merret me problemet satelitore/

Mjeku infeksionit, profesor Tritan Kalo, ka dalë me një reagim të fortë në rrjetet sociale, ku shkruan se Tirana ka vite e vite që ?e ka haruar? pastrimin, dezinsektimin dhe dezinfektimin e saj.

Kalo thekson se fondet për këto nevoja i kanë alokuar në prioritete të tjera ?shpërdorim.?

Kalo shton se qeveritarët ?ndoshta janë të zënë? me zgjidhjen problemeve Gjeostrategjike apo Satelitore, dhe kanë pak kohë të meren me ne toksorët shqipfolës.

?Kohë kovidiane? 28.10.2021?Si mjek, si prind, si taksapagues, si qytetar i vetndërgjegjësuar NUKU mundet të hesht para faktit se TIRANA jonë, kryeqyteti i SHQIPTARISË ka vite e vite që ?e ka haruar? pastrimin, dezinsektimin, dezinfektimin dhe deratizimin e saj?

Mushkonjat që ?të japin kënaqësinë e pickimit të tyre? edhe përgjatë përkujdesit të të sëmurëve të infektuar nga virusi jetëlëndues dhe jetëmarrës i Sars-Cov2/Covid-19, nuk shkaktojnë vetëm irritime lokale të vëndit të pickimit por ato transmetojnë edhe sëmundje të ndryshme infektive, ndonjë syresh edhe vdekjeprurëse sikundër është Encefaliti?

E kuptoj se ata/ato që janë përgjegjës për një situatë të tillë, fondet e pastrimit, të dezinsektimit, të dezinfektimi dhe deratizimit i kanë alokuar në prioritete të tjera, për të mos i rënduar me termin e shpërdorimit të tyre?

Se drejtuesit e tuaj të Pusht-shtetit qëndror ?ndoshta janë të zënë? me zgjidhjen problemeve Gjeostrategjike apo Satelitore, dhe kanë pak kohë të meren me ne toksorët shqipfolës?.Ne si qytetarë NUKU kemi nevojë për daljet tuaja kohë e pa kohë nëpër ekrane, për promovimin e mbjelljes qoftë edhe të një peme të vetme, POR kemi nevojë të jetojmë normalisht si gjithë qytetarët e tjerë europianë në një qytetet të pastër?.

Ua rikujtoj se ajrin na e paksuat dhe na e ndotni përditë me kullëzimet si dhe me ndërtimet e pafundme kudo pa harruar qarkullimin e shtuar të mjeteve që shkarkojnë jo pak CO dhe PbO dhe me kutërbimin e ujrave të Lanës?.Ujin që e paguajmë për të pishëm, jo vetëm që nuk vjen në çezmat tona rregullisht por vetëm i pijshëm nuk mundet të jetë?

KEMI të drejtën e ZOTIT t?a jetojmë ditën tonë sikundër çdo qytetar tjetër i Hapsirave Europiane?.Quo vadis Tirana ime, e jona dhe e gjithë Shqiptarisë?!?!”/CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga