LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Presidenti i Brazilit: Embargo ekonomike e SHBA-së ndaj Kubës e paligjshme

16 Shtator 2023, 21:54, Kosova & Bota CNA

Presidenti i Brazilit: Embargo ekonomike e SHBA-së ndaj Kubës e

Në udhëtimin e tij të parë në Kubë gjatë mandatit të tij të tretë në detyrë, presidenti brazilian Luiz Inacio Lula da Silva e quajti embargon e vendosur nga Shtetet e Bashkuara në ishull "të paligjshme" dhe denoncoi përfshirjen e ishullit në listë të shteteve sponsorizues të terrorizmit, raporton Reuters.

Ish-presidenti amerikan Donald Trump e përfshiu vendin ishull në listën amerikane të shteteve sponsorizuese të terrorizmit dhe megjithëse administrata Biden ka ndryshuar masat e tjera të epokës së Trump, deri më tani nuk e ka hequr Kubën nga lista.

"Kuba ka qenë një avokate e qeverisjes më të drejtë globale. Dhe sot e kësaj dite është viktimë e një embargoje të paligjshme ekonomike," tha Lula në një fjalim në hapjen e Samitit të G77 të vendeve në zhvillim në kryeqytetin Havana. 

"Brazili është kundër çdo mase shtrënguese të njëanshme. Ne refuzojmë përfshirjen e Kubës në listën e shteteve që sponsorizojnë terrorizmin.", shtoi ai.

Komentet u bënë vetëm disa orë para se Lula të nisej për në Nju Jork, ku do të marrë pjesë në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara dhe do të ketë bisedime dypalëshe me Biden./ CNA

Lajmet e fundit nga