LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kequshqyen dhe rrahën për vdekje vajzën/ Arrestohen 6 anëtarët e sektit fetar

16 Shtator 2023, 11:26, Kosova & Bota CNA

Kequshqyen dhe rrahën për vdekje vajzën/ Arrestohen 6

Gjashtë persona që u identifikuan si anëtarë të një grupi fetar të quajtur "Ushtarët e Krishtit" janë arrestuar në lidhje me vdekjen e një vajze nga Koreja e Jugut. Kjo e fundit u la pa ushqim dhe u rrah barbarisht për javë të tëra nga anëtarët e grupit.

Viktima ishte një vajzë rreth të 30-ve dhe trupi i saj u gjet të martën në mbrëmje në bagazhin e një makine të parkuar jashtë Jeju Sauna, në Duluth, rreth 25 milje në veri të Atlantës.

Mjeku që bëri ekzaminimet e trupit beson se kequshqyerja mund të jetë një faktor që kontribuon në vdekjen e vajzës, por shkaku i saktë i vdekjes është ende nën hetim, sipas policisë.

Detektivët besojnë se e reja u shpërngul në Shtetet e Bashkuara nga Koreja e Jugut gjatë verës së këtij viti "me qëllim që t'i bashkohej një organizate fetare", tha agjencia.

Në prangat e policisë kanë rënë: Eric Hyun, 26 vjeç;Gawom Lee: Joonho Lee, 26 vjeç; Hyunji Lee, 25 vjeç; dhe Juoonhyum Lee, 22 vjeç. Një tjetër i arrestuar është edhe një 15-vjeçar, identiteti i të cilit ende nuk dihet. 

Konsullata e Koresë së Jugut në Atlanta nuk pranoi të komentojë mbi rastin kur u kontaktua nga CNN.

 

 

 

Lajmet e fundit nga