LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vrau këngëtarin se nuk i shkoi në dasmë/ Ekstradohet në SHBA djali i El Chapo, një nga krerët e Sinaloas

16 Shtator 2023, 08:16, Kosova & Bota CNA

Vrau këngëtarin se nuk i shkoi në dasmë/ Ekstradohet në

Ekstradohet në SHBA, djali i El Chapo-s, Ovidio Guzman për akuzat e trafikut të drogës. Ovidio Guzman dyshohet se ka udhëhequr, së bashku me vëllain e tij, kartelin e fuqishëm të drogës Sinaloa që themeloi babai i tij.


Ai akuzohet se ka urdhëruar vrasjen e një këngëtari që kishte refuzuar të performonte në dasmën e tij. Guzman u arrestua në janar në shtetin verior të Meksikës, Sinaloa dhe që atëherë ka qenë në paraburgim.

"Ky veprim është hapi më i fundit në përpjekjen e Departamentit të Drejtësisë për të sulmuar çdo aspekt të operacioneve të kartelit. Lufta kundër karteleve ka përfshirë një guxim të jashtëzakonshëm nga forcat e rendit të Shteteve të Bashkuara dhe meksikanët e zbatimit të ligjit dhe anëtarët e shërbimit ushtarak, shumë prej të cilëve kanë dhënë jetën në ndjekje të drejtësisë", tha në një deklaratë Prokurori i Përgjithshëm i SHBA Merrick Garland në lidhje me ekstradimin.

Garland falënderoi gjithashtu qeverinë meksikane për ndihmën e saj në dërgimin e Ovidio në SHBA.

Ky ekstradim vjen pasi gruaja e babait të 33-vjeçarit, Emma Coronel, u lirua nga burgu në SHBA pasi u dënua në nëntor 2021 për akuzat e trafikut të drogës.

Ovidio Guzmán është një nga katër fëmijët që El Chapo pati gjatë marrëdhënies së tij me Griselda López në vitet 1980 dhe 90. Më i madhi nga fëmijët. Edgar, u vra në një shkëmbim zjarri kartel në 2008.

Guzmán, i njohur gjithashtu si "El Ratón" (Miu), u arrestua jashtë qytetit të Culiacán pas një operacioni mbikëqyrjeje gjashtëmujore.

Njëzet e nëntë vetë vdiqën në përleshjet që pasuan dhe anëtarët e kartelit të tij dogjën autobusë dhe makina për të bllokuar rrugët hyrëse për të parandaluar përforcimet e policisë që të arrinin në qytet.

Ovidio u dërgua në Mexico City me një helikopter nga frika se nëse ai transportohej me rrugë, vrasësit e tij do të përpiqeshin të sulmonin kolonën.

Në qershor 2020, forcat e sigurisë e ndaluan për një kohë të shkurtër, por u urdhëruan nga presidenti meksikan Andrés Manuel López Obrador ta lironin atë "në mënyrë që të mos rrezikohej popullata" pasi personat e armatosur të Sinaloas dogjën autobusët dhe u përfshinë në beteja me armë me policinë dhe ushtarët.

Ai kishte qenë i fshehur për 18 muajt në vijim përpara se të riarrestohej në janar 2023.

Karteli Sinaloa është një organizatë kriminale që vlerësohet nga zyrtarët e zbatimit të ligjit në SHBA se ka kontrabanduar më shumë se 1000 ton kokainë, marihuanë, metamfetamina dhe heroinë në SHBA.

 

 

Lajmet e fundit nga