LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sulmet ruse vrasin 2 civilë në rajonin e Kharkiv

16 Shtator 2023, 19:49, Kosova & Bota CNA

Sulmet ruse vrasin 2 civilë në rajonin e Kharkiv

Sulmet ruse vranë dy civilë në rajonin Kharkiv të Ukrainës lindore të shtunën, sipas kreut të administratës ushtarake të rajonit, raporton CNN.

Një burrë dhe një grua vdiqën kur makina e tyre u godit nga një raketë ruse në fshatin Strilecha, tha Oleh Syniehubov në Telegram . Një tjetër burrë u plagos dhe u shtrua në spital në fshatin, i cili ndodhet jashtë kufirit të Ukrainës me Rusinë.

Një sulm i veçantë në fshatin Petropavlivka, në juglindje të qytetit Kharkiv, plagosi një 23-vjeçar të shtunën, tha Syniehubov.

Dhe më herët sot, udhëheqësi rajonal tha se pesë civilë u plagosën nga një sulm me raketa ruse në qytetin Kharkiv.

Klasat e shkollave janë zhvendosur në strehimore të ngritura në stacionet e metrosë së qytetit, tha kryetari Ihor Terekhov në një intervistë televizive. Stacionet shtesë të metrosë gjithashtu do të pajisen në mënyrë që më shumë studentë të mund të studiojnë atje, tha ai.

Kharkiv është qyteti i dytë më i madh i Ukrainës./ CNA

Lajmet e fundit nga