LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Turqia i sugjeron Rusisë, Azerbajxhanit dhe Armenisë takim katërpalësh për Karabakun

16 Shtator 2023, 16:30, Kosova & Bota CNA

Turqia i sugjeron Rusisë, Azerbajxhanit dhe Armenisë takim

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka njoftuar se i ka ofruar Rusisë, Azerbajxhanit dhe Armenisë që të zhvillojnë një takim të nivelit të lartë katërpalësh për çështjen e Nagorno-Karabakut.

"Po, është prioriteti ynë që të zhvillojmë bisedime trepalëshe siç është planifikuar më parë. Megjithatë ne sugjeruam gjithashtu takim në një format katërpalësh. Do të thotë, unë, [Presidenti rus Vladimir] Putin, [Presidenti i Azerbajxhanit] Ilham Aliyev dhe [Kryeministri armen Ministër Nikol] Pashinyan.

Thashë, të mblidhemi dhe të diskutojmë hapat që duhet të ndërmerren. Deri më tani, nuk kemi marrë as një përgjigje pozitive dhe as negative për këtë propozim", tha lideri turk në një konferencë për shtyp në Stamboll. transmetuar nga kanalet televizive lokale përpara se të nisej për në Nju Jork./ CNA

Lajmet e fundit nga