LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Takimi Erdogan-Putin më 8 shtator/ Ja çfarë pritet të diskutohet

30 Gusht 2023, 08:48, Kosova & Bota CNA

Takimi Erdogan-Putin më 8 shtator/ Ja çfarë pritet të

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan pritet të udhëtojë në Rusi javën e ardhshme, ku do të takohet me homologun e tij rus, Vladimir Putin. 

Pikë boshtore e bisedës së tyre, pritet të jetë diskutimi për ringjalljen e marrëveshjes së grurit të Detit të Zi.

Erdogan, mund të shkojë në Rusi më 8 shtator, përpara se të udhëtojë në Indi për të marrë pjesë në samitin e Grupit 20 në Nju Delhi.

Erdogan dëshiron të rifillojë marrëveshjen, e cila i lejoi Ukrainës të eksportonte grurë përmes Detit të Zi dhe nga e cila Rusia u tërhoq muajin e kaluar, duke thënë se garancitë nuk po respektoheshin dhe eksportet ruse të mallrave të caktuara u bllokuan. 

Çmimet globale të grurit kanë qenë të paqëndrueshme që kur Moska u largua nga marrëveshja, dhe veçanërisht pasi Rusia shënjestroi një pjesë të infrastrukturës së eksportit të grurit të Ukrainës me drone./CNA

Lajmet e fundit nga