LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Erdogan do të përpiqet të bindë Putinin të ringjallë marrëveshjen e grurit të Detit të Zi

4 Shtator 2023, 13:02, Kosova & Bota CNA

Erdogan do të përpiqet të bindë Putinin të

Presidenti turk do të përpiqet të bindë Vladimir Putinin që të rihyjë në marrëveshjen e drithit të Detit të Zi, e cila u largua dy muaj më parë, duke pretenduar se perëndimi nuk po mbante anën e tij të pazarit që mbulonte eksportet ruse të ushqimit dhe plehrave, raporton "The Guardian".

Rexhep Tajip Erdogan, kryenegociatori pas marrëveshjes fillestare të nënshkruar në korrik 2022, nuk e ka takuar presidentin rus ballë për ballë që prej rënies së marrëveshjes. Sfondi i menjëhershëm i takimit në Soçi, Rusi, të hënën ishte një tjetër sulm rus me dron në një port ukrainas eksportues të grurit që dëmtoi magazinat dhe u dogj ndërtesave.

Dronët rusë kanë sulmuar sistematikisht dyqanet e grurit të Ukrainës që nga tërheqja e Moskës nga marrëveshja dhe sulmi i fundit në portin e lumit Danub të Izmail në rajonin jugor të Ukrainës Odesa goditi magazinat dhe ndërtesat e prodhimit. Më shumë se 220,000 ton grurë ukrainas janë shkatërruar në sulmet ruse, thotë Ukraina.

Ky është takimi i parë personal midis dy liderëve që nga tetori, dhe nëse bisedimet më të gjera të paqes fillojnë ndonjëherë, Erdogan ka të ngjarë të jetë një ndërmjetës kryesor.

Shefi i politikës së jashtme dhe këshilltari i sigurisë i Erdoganit, Akif Ça?atay K?l?ç, tha përpara takimit: “Ne luajmë një rol udhëheqës këtu. Statusi aktual [i marrëveshjes së grurit] do të diskutohet në samit të hënën. Jemi të kujdesshëm, por shpresojmë të arrijmë sukses.”

Ministri i Jashtëm turk, Hakan Fidan, tha se ishte një “proces që përpiqet të kuptojë më mirë pozicionin dhe kërkesat e Rusisë dhe t'i përmbushë ato. "Ka shumë çështje duke filluar nga transaksionet financiare te sigurimet."

Perëndimi thotë se tashmë ka lëshuar udhëzime gjithëpërfshirëse për të nënvizuar përjashtimet e gjera në sanksionet e saj kundër eksporteve të ushqimit të Rusisë dhe më parë ishte përpjekur të siguronte Putinin se eksportet ruse të grurit dhe plehrave nuk i nënshtroheshin sanksioneve perëndimore.

Rusia eksportoi 56 milionë tonë produkte drithi sipas marrëveshjes së drithit të Detit të Zi, duke fituar 41 miliardë dollarë në këtë proces, pretendon perëndimi. Por Moska tha se në praktikë kufizimet e vazhdueshme mbi pagesat, logjistikën dhe sigurimet kishin penguar dërgesat, duke lënë të paplotësuara ndërmarrjet perëndimore.

Moska gjithashtu dëshiron që Banka Bujqësore Ruse të rilidhet me sistemin e pagesave ndërkombëtare Swift. Perëndimi e ndërpreu bankën në qershor 2022 si pjesë e sanksioneve të vendosura në përgjigje të pushtimit, por kufizimet nuk zbatohen për borxhin ose kapitalin e ri.

Kremlini është gjithashtu i prirur të rifillojë një tubacion kritik të amoniakut që shkon në Pivdennyi në rajonin e Odesa-s, diçka për të cilën zyrtarët amerikanë dhe evropianë janë gjithnjë e më të hapur nëse Kievi e lejon atë, duke pasur parasysh rolin e amoniakut si një përbërës kryesor i plehrave.

Mosmarrëveshjet, që përfshijnë detaje komplekse, janë bërë një fushë beteje e rëndësishme propagandistike, ndërsa Rusia dhe perëndimi përpiqen të bindin vendet më të varfra dhe vendet më të fuqishme të Brics që fajësojnë kundërshtarët e tyre për inflacionin që rezulton dhe mungesat e grurit.

Që nga rënia e marrëveshjes, Ukraina ka dërguar tre dërgesa komerciale me grurë nga Deti i Zi pa lejen ruse përgjatë korridoreve të reja humanitare. Rusia ka kërcënuar se do të sulmojë anijet, por ende nuk e ka bërë këtë.

Rrugët tokësore përmes Polonisë që mund të përdoren për të eksportuar grurë janë më të shtrenjta, bartin më pak grurë dhe zgjasin më shumë./ CNA

Lajmet e fundit nga