LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ukraina akuzon Rusinë se po përpiqet të krijojë krizë ushqimore

3 Shtator 2023, 15:27, Kosova & Bota CNA

Ukraina akuzon Rusinë se po përpiqet të krijojë krizë

Ukraina ka akuzuar Rusinë se po përpiqet të krijojë një krizë ushqimore pasi sulmoi infrastrukturën portuale në rajonin jugor të Odesës .

Të paktën dy persona u plagosën në sulmet, thanë zyrtarët ukrainas. Nuk është e qartë se ku është goditur saktësisht, por një zyrtar tha se porti i Renit ishte shënjestruar.

Lumi Danubi është bërë mënyra kryesore për Ukrainën për të eksportuar drithërat e saj pas rënies së një marrëveshjeje të ndërmjetësuar nga OKB-ja dhe Turqia.

“Terroristët rusë vazhdojnë të sulmojnë infrastrukturën portuale me shpresën se do të jenë në gjendje të provokojnë një krizë ushqimore dhe zi buke në botë”, tha kreu i zyrës së Presidentit të Ukrainës, Andriy Yermak, në platformën e mesazheve Telegram. 

“Detyra kryesore për ne dhe partnerët tanë sot është të eliminojmë aftësinë e kompleksit ushtarako-industrial rus për të prodhuar armë për goditje kundër Ukrainës. Dhe për të rritur përgjegjësinë për ata që ndihmojnë armikun për të anashkaluar sanksionet.” 

“Ajo [aftësia për të prodhuar armë] nuk mund të funksionojë pa komponentë të huaj për armët. Pas shkatërrimit të kompleksit ushtarak-industrial rus, disfata e trupave ruse do të jetë e plotë.

Bisedimet afrohen: Sulmi rus në portin në rajonin e Odesa-s erdhi herët të dielën, një ditë përpara se presidenti rus Vladimir Putin dhe homologu i tij turk, Rexhep Tajip Erdogan, të planifikohen të takohen në Soçi, Rusi me marrëveshjen e grurit që ka të ngjarë të jetë një temë.

Takimi vjen pasi ministri i jashtëm i Rusisë tha se vendi është i gatshëm të ribashkohet me  marrëveshjen e grurit të Detit të Zi  pasi  të shohë garanci  se përfitimet e premtuara do të zbatohen. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka  paraqitur  "një grup propozimesh konkrete". / CNA

Lajmet e fundit nga