LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Disa javë më parë u fejua/ Ish-futbollisti 24-vjeçar humb betejën me kancerin 

16 Shtator 2023, 16:12, Kosova & Bota CNA

Disa javë më parë u fejua/ Ish-futbollisti 24-vjeçar humb

Ish-futbollisti i të rinjve të Anglisë, Ben Cull, ka ndërruar jetë  në moshën 24-vjeçare pas një beteje të guximshme me kancerin.

Ben, i cili përfaqësonte skuadrën U16 të Anglisë, u detyrua të tërhiqej në moshën 17-vjeçare pasi u diagnostikua me një formë të rrallë të kancerit të kockave të njohur si sarkoma e Ewing. 

Diagnoza i dha fund shpresave të tij për një karrierë në futboll.
Megjithatë, kanceri u kthye me një skanim rutinë të mushkërive pak para se Ben dhe partnerja e tij Daisy Morrison të vizitonin Parisin për të festuar ditëlindjen e tij të 21-të në 2019, duke gjetur një anomali në mushkëritë e tij që doli të ishte një tumor. Atij iu tha nga mjekët në atë kohë se më pak se pesë për qind e pacientëve me llojin e tij të kancerit jetojnë më shumë se pesë vjet pas diagnozës së tyre.

Në një postim mallëngjyes në Instagram , Daisy shkroi: "Lamtumirë më e vështirë. Dje humba të gjithë jetën, të fejuarën time, shpirtin tim binjak, personin tim, gjithë botën. Gjithmonë shpresoja dhe u luta që kjo ditë të mos vinte kurrë, kurrë. Thyerje e vërtetë zemre është e vërtetë, zemra ime dhemb fizikisht dhe kurrë nuk kam ndjerë dhimbje të tilla. Mamaja dhe babai im nuk mund të zgjidhnin një shok shpirti më të mirë për mua, ata të adhuruan, ata mendojnë për ty si një djalë dhe po lëndohen aq keq tani."

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Dais (@daismorrison)

Ben Cull i propozoi të dashurës së tij për fejesë vetëm disa javë përpara ngjarjes së trishtë./ CNA

Lajmet e fundit nga