LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Festimet kur Mbreti i Suedisë/ Carl XVI Gustaf shënon 50 vjetorin në fron

16 Shtator 2023, 15:11, Kosova & Bota CNA

Festimet kur Mbreti i Suedisë/ Carl XVI Gustaf shënon 50 vjetorin

Mbreti i Suedisë Carl XVI Gustaf festoi 50 vjetorin e fronit të premten me ceremoni në të gjithë kryeqytetin, duke përfshirë përshëndetje me armë, fjalime dhe një darkë luksoze me krerët e tjerë të shteteve.

E premtja është kulmi i një feste katër-ditore dhe publiku u ftua në oborrin e pallatit të Stokholmit për të uruar mbretin 77-vjeçar, monarkun më të gjatë të vendit nordik.

"Unë mendoj se është e rëndësishme të nderojmë mbretin tonë, ai ka pasur 50 vjet në fron sot," tha Charlotta Gillersten, 59 vjeç, një banore e Stokholmit, ndërsa ajo dhe qindra të tjerë u mblodhën në pallat. "Unë mendoj se ai bën një punë të mrekullueshme për Suedinë."

Mbreti suedez është kreu zyrtar i shtetit, por është i kufizuar kryesisht në detyra ceremoniale dhe përfaqësuese.

Carl Gustaf u ngjit në fron kur ishte 27 vjeç më 15 shtator 1973, pas vdekjes së gjyshit të tij Gustav VI Adolf. Ai ishte vetëm nëntë muajsh kur babai i tij vdiq në një aksident avioni.

Mbështetja në Suedi për monarkinë është rritur dhe është në nivelin më të lartë për 20 vjet, sipas një sondazhi të Universitetit të Goteborgut të botuar në maj.

Pothuajse gjysma e suedezëve kanë besim ose besim të lartë në mënyrën se si sillet monarkia. Vetëm 11% duan të shfuqizojnë monarkinë dhe ta kthejnë Suedinë në një republikë.

Mbreti, i cili vuan nga disleksia, u tall shpesh në vitet e hershme të mbretërimit të tij për të folur gabimisht gjatë fjalimeve. Por popullariteti i tij u rrit më pas, pjesërisht falë një fjalimi emocional dhe të lavdëruar gjerësisht pas tërmetit të dhjetorit 2004 dhe fatkeqësisë së cunamit në Azinë Juglindore, ku vdiqën më shumë se 500 pushues suedezë.

Ai gjithashtu është përballur me disa shqyrtime gjatë viteve. Pas një vizite në Brunei në 2004, ai u kritikua për lavdërimin e "hapjes" në vend, një monarki ku Sulltani ka fuqi absolute dhe autoritet të plotë ekzekutiv.

Lajmet e fundit nga